Kiselica je jedna od najstarijih srednjovekovnih supa. Pominju se dve varijante: kiselica od rasola i kiselica sa povrćem (iz malo kasnijeg perioda, posle otkrića Amerike, kad su u ishranu ušli krompir, paradajz i paprika). Za kiselicu od povrća se nije koristila obična voda, već cibera, odnosno, voda od uskislih mekinja, dobijena prelivanjem mekinja vrelom vodom, pa kad to uskisne posle dan-dva, koristilo se za kuvanje čorbe. Čorba sa povrćem je bila više letnja varijanta, dok se čorba sa rasolom obično pravila zimi, kad ima rasola.
Sastojci za čorbu sa rasolom:
1 šolja rasola
2 šolje vode
so i biber po ukusu
2-3 jaja
par kašika bundevinog ulja
Priprema:
Pomešati rasol i vodu, dodati biber i so (ako treba, jer je rasol već jako slan).
Staviti da to provri, a u međuvremenu umutiti jaja.
Kad čorba provri, sipati polako jaja.
Na kraju sipati i bundevino ulje i poslužiti.
Sastojci za čorbu od povrća:
2 krompira
2 šargarepe
1 paprika
1 litar vode
so i biber po ukusu
200 ml soka od paradajza
1 supena kašika brašna malo svežeg peršuna za posipanje
Priprema:
Par dana ranije pripremiti vodu od mekinja tako što ćete vrelom vodom preliti šaku mekinja i ostaviti da to malo uskisne, dan ili dva, na sobnoj temperaturi.
Oljušten krompir i šargarepu, kao i papriku iseckati na sitne kockice, naliti vodom od uskislih mekinja i kuvati dok povrće ne omekša (papriku dodati malo kasnije, jer se kraće kuva).
Posoliti i pobiberiti čorbu, ostaviti je da i dalje kuva dok se pripremi sok od paradajza.
U soku od paradajza razmutiti kašiku brašna, pa to sipati u čorbu, vraiti da ponovo provri, pa skloniti sa ringle i poslužiti posuto seckanim peršunom.
Comments