U ovo jesenje i zimsko doba vreme je za najjednostavnije poslastice, ali koje se tako prave od pamtiveka. I ništa nije izgubilo na popularnosti. Ne može biti jednostavnija priprema.
Bundevu operite, razrežite na pola i povadite semenke. Njih možete oprati i ispeći, posoliti kad su pečene i grickati kao zanimaciju.
Zatim svaku polovinu isecite na manje komade, ne moraju da budu jednaki, ali bar da budu približne veličine, da bi se jednako pekli.
Poređajte tako isečenu parčad na pleh sa pek papirom i stavite u zagrejanu rernu na 170 stepeni da se peče dok bundeva ne bude mekana. Za neke bundeve treba malo više vremena jer su vodenastije, neke su suvlje i brže se peku. Obično se peku od sat do sat ipo.
Pečenu bundevu malo prohladite, po želji ili po potrebi, ako bundeva nije prirodno dovoljno slatka, pošećerite i kašičicom uzimajte pečenu bundevu, kora se ne jede. Ako ima tu i tamo, (to su obično vrhovi) neki pocrneli deo, samo ga skinite.
Suvlje bundeve su slađe i ukus im podseća na kesten.
Pečena bundeva se tradicionalno peče za večeru na Badnji dan.
Od pečene bundeve mogu da se prave razne stvari, da se stavlja u slana jela, da se pravi čorba ili da se dodaje u neke deserte. Ali i samo ovako pečena, odlična je poslastica.
Pečena bundeva može i da se zamrzne, za neku kasniju upotrebu.
Na isti način se peku i jabuke. Operite ih i poređajte na pleh, pecite u rerni kao i bundevu, dok jabuke ne budu fino mekane i smeđe boje voćnog mesa. Kora se može da jede, ali ako je ne volite, ne morate da je jedete. Takođe, jabuke su obično dovoljno slatke, ali dodajte malo šećera ako želite.
Ovako mogu da se peku i jedu i dunje.
Comments