Ovo je jedan od načina da se voće sačuva za zimu iz vremena kad nije bilo zamrzivača. Istovremeno dobijete i odličan desert. Ova vrsta voćne zimnice se odavno pravi u germanskim zemljama i zove se rumtopf. Odatle se prenelo i kod nas preko zemalja koje su bile pod Habzburgovcima.
Sastojci:
svo voće onim redom kako sazreva, količina može da varira zavisno od veličine tegle u koju stavljate, od 300 do 500 gr od svake vrste voća
100 do 200 gr šećera preko svake nove količine voća
najmanje 2 dcl tamnog ruma preko svakog dodatog voća ili da bude voće bude potpuno pokriveno rumom bar 2 cm
Priprema:
Uzmite veliku teglu, od 5 litara, obmotajte je spolja folijom, jer voće ne bi trebalo da dođe u dodir sa svetlošću (izbledeće i može da počne i da vri).
Pripremite jak rum, sa bar 60% alkohola. U slabijem može da se voće ipak pokvari. Pročitala sam da su neke domaćice koristila domaću, žestoku rakiju umesto ruma.
Voće koje stavljate mora da bude sasvim zrelo, bez oštećenja ili nagnječenja, oprano i oceđeno od vode. Svakom voću se, naravno, skidaju peteljke. Neko voće se ljušti-kajsije, breskve, kruške, smokve, dunje i dinje. Voću koje ima velike semenke se one izvade-trešnjama, višnjama, kajsijama, breskvama, šljivama; dinjama se takođe odstrane semenke, kao što i kruškama i dunjama treba odstraniti onu tvrdu sredinu. Krupno voće treba iseći na manje komade. Sitno voće-jagoda, maline, kupine, ribizle, borovnice, ostavljate tako.
Počnite da stavljate voće kako koje stiže.
Najpre dolaze jagode. Voće možete da pospete šećerom pre nego stavite u teglu i da malo postoji tako pošećereno, pola sata-sat, pa da ga onda stavite u teglu i sipate rum preko njega. Može i da se odmah stavi u teglu pa tu direktno pošećeri i prelije rumom, ipak, prvi način je bolji.
Sledeće obično dolaze trešnje, što su trešnje tamnije, to je bolje. I onda redom, idu višnje, maline, kajsije itd. Neko egzotičnije voće, poput ananasa, kivija, banane ili šumskih jagoda, daje dodatno poseban ukus ovom voću. Poneko izbegava stavljanje voća koje može da izazove vrenje, kao što su jabuke, kruške, šljive ili grožđe, ali ni ovo voće ne izaziva vrenje uvek, naročito ako se koristi jak rum i drži se tegla na hladnom i tamnom mestu.
Posle svakog dodavanja voća teglu uvek dobro zatvorite i stavite na hladno i tamno mesto. Ako kojim slučajem voće počne da vri, dodajte malo čistog alkohola, 0,1 dcl na 1 litar sadržaja u tegli, to će preseći vrenje.
Kad stavite poslednje voće, a to su obično dunje ili grožđe krajem septembra ili početkom oktobra, promešajte i ostavite teglu na hladnom i tamnom mestu, kao i do tada. Podrazumeva se da na vrhu tegle bude tečnost, tj. rum. Ako voće pliva, morate da ga pritisnete štapićima ili onim plastičnim zvezdastim formama za pritiskanje zimnice, da bude voće potpuno potopljeno u rum.
Korišćenje može da počne početkom decembra, a najukusnije je kad se servira za Božić.
Voće može da se jede samostalno,kao kompot, ili da služi kao preliv za kolače, pudinge, da se posluži sa sladoledom ili pečenim jabukama na primer.
Ovo je samo ostatak iz velike tegle, kasno sam se setila da slikam.
Comments