top of page
Writer's pictureJelena Stefanović

VODA-FILTER ŽIVOTA

Voda je najvažniji element za naš organizam iz prostog razloga što se 2/3 našeg tela sastoji od vode. Ako imate 60 kg, od toga je 40 kg voda. Čovek može da izdrži bez hrane par nedelja, uz minimalno unošenje vode, ali bez vode maksimalno može da izdrži do 7 dana, mada i to zavisi od spoljne temperature, pa pri visokim temperaturama je to vreme znatno kraće. U proseku, bez vode čovek može najviše 3-4 dana. Smrt usled dehidratacije je vrlo mučna, praćena je halucinacijama (mozak sadrži oko 80% vode, pa mentalne sposobnosti mnogo zavise od vode, zato su prvi znaci dehidracije su problemi sa koncentracijom, raspoloženjem, pospanošću, glavoboljom), oticanjem i pucanjem jezika, ekstremnom iritacijom kože....

Voda je organizmu potrebna u različite svrhe: za regulisanje telesne temperature, oslobađanje od štetnih materija, podmazivanje (lubrikaciju) zglobova, itd.

Promet vode u našem telu je daleko veći od količine koju popijemo tokom dana. Da bi naš organizam normalno funkcionisao potrebno nam je 10 litara vode dnevno. Od te količine mi treba da popijemo ili sa hranom unesemo 2 litra. Ostalih 8 litara pravi sam organizam i to ovako:

-želudac pravi oko 1,5 litar lučeći želudačni sok

-creva luče crevne sokove i tu luče oko 3 litra vode

-žlezde u vidu sluzi izluče oko 1,5 litar

-žučna kesa izluči u vidu žučnog soka oko 0,5 litra

-gušterača, tj pankreas luči sokove za varenje i tu izluči oko 0,8 litara vode

Kad saberemo koliki je promet vode u našem telu, dobijemo na godišnjem nivou skoro 3650 litara.

I sad, gde ide sva ta voda?

Najviše vode cirkuliše pravcem: ćelije-krv-tkiva-organi. Voda je glavni rastvarač i nosač hranljivih supstanci, igra važnu ulogu u cirkulaciji, učestvuje u svim metaboličkim procesima

Osim tim putem, dobar deo tečnosti se koristi za termoregulaciju kroz znojenje, disanje, za izlučivanje tečnih štetnih materija iz našeg tela preko urogenitalnog sistema, kao i za rad organa za varenje hrane.

Bubrezi "kažu hvala" za svaku čašu vode koju popijete.

Vodu treba da pijete i kad ne osećate žeđ. Kod ljudi starijih od 60 godina, ovaj osećaj se smanjuje. Zbog svega toga treba popiti čašu vode nekoliko puta dnevno i kada nismo žedni.

Kad ste žedni, organizam je "već na kolenima" i moli za pomoć. Najbolje je da se voda nadoknađuje u pravilnim vremenskim razmacima, na 2 do 3 sata, u toku dana i zato je dobro da uvek kraj sebe imate bokal ili flašicu sa vodom, tako nećete zaboraviti da treba da je pijete.

Voda je zato izuzetno važan resurs. Voda je ŽIVOT.


Koristila sam delove teksta prof. S. Pavlovića


1 view0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page