U srpskoj kuhinji su omiljena jela "na kašiku".Tako se pripremaju čorbasta variva od boranije, graška, pasulja, sočiva, slatkog ili kiselog kupusa, od krompira i mešanog povrća često zvano ćušpajz ili papazjanija.
Uglavnom je za sva ova jela sličan princip pripreme, razlikuje se osnovno povrće i, eventualno, začini.
Grašak se na na ovim našim prostorima priprema još od 17-18 veka, donet je sa istoka, iz Azije, verovatno preko Turske. Koristi se, takozvani, zeleni, nezreo grašak, jer postoji i žuti, suvi grašak, koji se kod nas retko koristi.
Sastojci za 4 osobe:
500 gr graška-svežeg, smrznutog ili pasterizovanog iz konzerve
1 veza zeleni (šargarepa, koren peršuna, paškanat, koren celera)
1 glavica crnog luka
2-3 čena belog luka
1 kašičica suve mirođije ili 2-3 grančice sveže
so i mleveni biber po ukusu
1 kafena kašičica aleve paprike
1 kašika paradajz pirea
2 supene kašike masti ili 50 ml ulja
4 pileća krila, opciono
Priprema:
Crni luk sitno naseckati, kao i beli luk.
Korenasto povrće iseckati na kockice.
Zagrejati u šerpi mast ili ulje i propržiti prvo luk, kad on postane staklast, dodati šargarepu i ostalo naseckano povrće, dinstati nekoliko minuta uz mešanje, da ne zagori.
Kad ćete dodati grašak, zavisi od toga koji grašak koristite.
Svež grašak se dodaje odmah, jer mora da se skuva, u ovom trenutku se dodaju i krila, ako se koriste, zatim naliti vodu da povrće ogrezne i ostaviti da se kuva nekih 20 minuta, da se skuva i meso i povrće.
Ako se koristi smrznuti grašak, onda njega dodati kad meso bude skoro skuvano, jer se kratko kuva, svega desetak minuta. Takođe, pred kraj kuvanja mesa i korenastog povrća dodaje se i grašak iz konzerve (prethodno ga isperite hladnom vodom), jer je on praktično skuvan, samo treba da se sjedini sa ostalim ukusima.
Začiniti jelo, staviti so i biber po ukusu, dodati alevu papriku, paradajz pire i mirođiju.
Doterati i gustinu jela, ako je pregusto, doliti još malo vode, ako je preretko, može da se sitno narenda jedan mali krompir i da se jelo kuva još nekoliko minuta, krompir će ga zgusnuti.
Na isti način se priprema i varivo od boranije, čak se koriste i isti začini. Jedino se boraniji moraju da očiste krajevi i da se mahune iseku na 2 ili 3 dela, zavisi od dužine mahuna.
Postoji i posebna sorta slatkog graška koja se jede sa mahunom, može da se kuva ili da se jede sveža, u salati.
Comments