top of page
Writer's pictureJelena Stefanović

TURŠIJA

Updated: Oct 21

Pravljenje zimnice je tradicija kod nas. Pripremaju se slatka od svih vrsta voća, počev u proleće od belih trešanja, zatim kompota, džemova i pekmeza, sokova, ajvara, ljutenice, itd. To uključuje i kiseljenje povća u vidu raznih salata. Priprema se i mesna zimnica u vidu raznih kobasica, sušenog mesa, čvaraka, kavurme i drugih mesnatih đakonija. Iako je pojava zamrzivača dosta promenila ovu tradiciju, pogotovo u 21. veku, srpske domaćice ne odustaju sasvim od pripreme zimnice. Mlade domaćice se, doduše, češće odlučuju da kupe gotovu zimnicu, koje ima i u marketima, ali i kod prodavaca na pijacama koje najčešće pripremaju seoske žene.


Za turšiju se koriste  dugačke, tanke paprike šilje ili paprike iz poslednjeg roda u sezoni, mada smo mi stavljali i somborke i sitnije babure. Unazad desetak godina mi ne stavljamo turšiju u bure nego u tegle. Bolje se održi, a i uzmamo povremeno po jednu teglu, dok ostale ostaju dobro zatvorene, što nije slučaj kad je turšija u buretu.

Sastojci za 5 srednje velikih tegli i 2 baš velike:

6 kg paprika

3 kg cvetova karfiola

šaka zrna bibera

Šargarepu ne stavljamo jer je najmanje jedemo tako ukiseljenu, a stavljamo i zeleni paradajz, ali manje. Ove godine nismo uopšte, njega voli samo moj suprug, ali možete da zamenite 1 kg karfiola sa 1 kg paradajza. Za krastavčiće imam poseban recept i njih stavljamo posebno.


Priprema:

Oprati paprike, količina zavisi od posude u koju se stavlja (bure ili velika tegla), ređati ih u bure, staviti između paprika i poneki krastavac kornišon, zeleni paradajz, očišćenu šargarepu i cvetove karfiola.

U 10 litara vode razmutiti 300 gr soli i 200ml esencije i tu mešavinu preliti preko povrća. Nije potrebno prokuvavati rastvor.

Ubaciti nekoliko zrna bibera i odozgo poređati listove celera. Može da se doda i nekoliko zrna slačice i koren hrena, ako želite. Ovi začini, osim zbog ukusa, se dodaju i zato što pomažu da se turšija bolje održi, da se ne kvari.

Dobro pritisnuti prvo ukrštenim grančicama drveta, a danas imamo i plastične pritiskivače, a onda pritisnuti većim glatkim kamenom i poklopiti.

Kroz nekoliko dana povrće upije deo tečnosti pa je potrebno doliti malo rastvora da sve povrće bude potopljeno.

Posle oko 2 nedelje kad počne da se hvata pena ubaciti 1 konzervans i 1 vinobran na 10 l vode da preseče vrenje.


još nije nalivena tečnost

2 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page