Generacije naših domaćica koje su ceo svoj radni vek provele radeći u kući, posebno u kuhinji, same su dolazile do ovih zgodnih olakšica. Nekad su se njihova iskustva prenosila sa kolena na koleno, a onda ih je neko ipak zabeležio. Ovde će biti samo neki od tih korisnih saveta.
Karfiol:
Ako imate karfiol koji nije sasvim svež, kuvajte ga u vodi kojoj treba da dodate 2-3 kašike mleka.Tako će povratiti svežinu i biće ukusniji.
Karfiol se tokom kuvanja neće raspadati ako ga prethodno 15 minuta držite u hladnoj vodi sa nekoliko kapi limunovog soka.
Neprijatan miris karfiola ili kupusa tokom kuvanja neće se osećati u kuhinji i stanu ako stavite u vodu u kojoj se kuva 2 kašike limunovog soka.
Krompir:
Pire od krompira biće mnogo ukusniji ako u njega u poslednjem trenutku lagano umešate sneg od jednog belanceta.
Komadić sirovog krompira može lepo da vam posluži da njime protrljate rende pre nego što na njemu izrendate tvrdi sir.
2 kriške sirovog krompira možete da stavite u presoljenu supu da biste je odsolili, a u presoljeno jelo stavite veći komad korice hleba.
Krompir se uvek stavlja u hladnu vodu da se kuva i vodu obavezno dobro posolite, tako se krompir neće raspadati.
Pasulj:
Stari pasulj ćete brže skuvati i neće vas nadimati, ako bacite prvu vodu u kojoj je pasulj provrio, a onda oceđeni pasulj prelijete kašikom ulja i ostavite tako nekih 5-6 minuta,
onda nalijte pasulj novom hladnom vodom i kuvajte dalje poklopljeno.
Onu prvu vodu od kuvanja pasulja nemojte da bacite, ona je odlična za pranje osetljive vunene odeće, kojoj vraća mekoću i onemogućava da se odeća ućeba.
Pečurke-uvek ih pržite na malo ulja, tako ćete im sačuvati karakterističan miris i ukus.
Jaja:
Ako jaja od kojih treba da napravite sneg za tortu nisu najsvežija, dodajte pre početka mućenja u njih 4-5 kapi limuna.
Sneg od belanaca će se brže umutiti ako u belanca dodate malo prah šećera.
Ako želite da proverite da li su jaja sveža stavite ih u posoljenu vodu-ako isplivaju na površinu to znači da nisu sveža.
Ako šlag od slatke pavlake neće da se dobro umuti, umutite u njaga jedno belance, pa sve zajedno stavite u frižider da se dobro ohladi. Onda ih izvadite i ponovo umutite mikserom, šlag će biti čvrst.
Jaja često imaju bledo žumance, ako želite da imate intenzivniju žutu boju, žumanca pospite sitnom solju i sačekajte par minuta, dobiće lepšu i jaču boju.
Jaja koja su sasvim sveža se jako teško ljušte, čak iako ih kuvate u posoljenoj vodi, dok se jaja koja su stara bar 10 dana mnogo lakše ljušte.
Sveža jaja treba staviti u kartonsku kutiju užim krajem-vrhom-na dole, a da širi kraj bude gore. U njemu je vazduh, pa ako je on okrenut gore, teže će doći do kvarenja jajeta.
Jaja nikad ne treba prati, jer im se pranjem skida zaštitni sloj koji štiti unutrašnjost jajeta od mikroba i mikrobi će prodreti u unutrašnjost jajeta.
Mleko neće zagoreti prilikom kuvanja, ako na dno šerpe za kuvanje pre mleka stavite vodu koliko da samo pokrije dno i da ta voda provri, pa tek onda sipajte mleko da se kuva.
Ako mleko ipak zagori, vratićete mu prirodan miris, ako ga odmah preručite u čistu posudu, prekrijte ga nakvašenom čistom krpom presavijenom na četvrtinu i vratite na ringlu da ponovo provri.
Ako u vodu u kojoj kuvate viršle stavite malo mleka, one neće popucati.
Ulje koje zagrevate za prženje neće prskati ako ga malo posolite.
Kad zagrevate puter, on može brzo da zagori, to ćete izbeći ako mu dodate malo ulja.
Zaprška će biti lepša i bolja ako brašno stavite u hladno ulje i neprekidno mešate dok ne dobijete zlatnožutu boju.
Brašno će ostati sveže i neće upijati vlagu ako na dno kutije ili papirne kese u kojoj ga držite stavite list lovora.
So neće upijati vlagu ako na dno posude u kojoj je držite stavite kašičicu sirovog pirinča.
Hleb, ako je sasvim svež i mek, se jako teško seče na tanke kriške, ali to će biti lakše ako ga stavite pre sečenja stavite na 1 sat u frižider.

Comments