Pod ovim imenom kriju se dva-tri različita specijaliteta. Originalno jelo iz srednjeg veka podrazumeva da se pravi od masnih delova svinskog mesa i slanine, vode i soli, bez drugih dodataka. Pravi se dugotrajnim kuvanjem u kazanima kao i čvarci, ali ako želite da dobijete čvarke, onda se oni, za razliku od sprže, ranije izvade i ocede, dok se za spržu čvarci nastavljaju da tope dok ne ostane potpuno bez imalo masti ili vode u kazanu i ostane samo meso, koje se snažnim mešanjem pretvara u končastu strukturu. Po tome je sprža najsličnija duvan čvarcima, koji su ipak malo drugačijeg oblika i tanji. Jede se hladna, sa sirom, turšijom i crnim hlebom, uz rakiju ili vino. Sprža sa kiselim paprikama je poseban delicates, a ako tome dodate malo sira i vruće pogače onda to može da bude i glavno jelo. Sendvič sa spržom i kajmakom je takođe, nešto posebno.
Iza imena leskovačka sprža krije se još jedan specijalitet. Radi se o sprži, odnosno čvarcima koji ostanu na dnu kazana posle topljenja masti i kojima se dodaju naseckane svinjske iznutrice-kuvana bela i crna džigerica, dobro oprana i ispržena crevca, meso sa skuvane svinjske glave, začini se solju i alevom paprikom, te se nastavlja sa prženjem u kazanu na smanjenoj vatri. Meša se masa, cedi se višak masti i gotovo je kad masa postane kompaktna i porumeni. Tada se masa procedi kroz gazu ili tanko platno da nema ni malo vise masti. Ovo jelo se u drugim krajevima zove kavurma, jede se i toplo i hladno, naročito dobro ide uz turšiju, i, naravno, rakiju.
Za doručak sprža, tj. kavurma ili čvarci mogu da se proprže, doda im se kriška izmrvljenog tvrdog sira, ranije najčešće ovčjeg, ostavi se da se još malo proprži zajedno i posluži se uz turšiju, posebno dobro ide sa ukiseljenim karfiolom.
ความคิดเห็น