top of page
Writer's pictureJelena Stefanović

SAVETI ZA PRAVILNIJU PRIPREMU JELA

Updated: Nov 28, 2023

Ako previše umutite slatku pavlaku i ona dobije žućkastu nijansu, boju putera i teksturu rikote, to možete popraviti tako što ćete dodati još malo tečne pavlake i još kratkim mućenjem na maloj brzini sve sjediniti-dodata tečna pavlaka će razbiti grudvice u pavlaci napravljenje tokom prvog mućenja.


Ako ne želite da vam se so ovlaži, a to se često dešava jer je so higroskopna, tj.upija vodu, na dno posude u kojoj držite so stavite 1-2 kašike suvog pirinča, on će upijati vlagu, a ne so.


Uvreženo je mišljenje kod nas da treba prosuti prvu vodu od kuvanja pasulja, da bi se izbeglo nadimanje. Ja to ne radim jer mislim da je šteta sa tom vodom baciti i hranljive materije koje su izašle iz pasulja. Ali zato u pasulj stavim punu kašiku kima, pred kraj stavim i kašiku suve nane koji smanjuju nadimanje.


Postoji podeljeno mišljenje o stavljanju soli u toku kuvanja pasulja; po mom iskustvu, ako posolite pasulj tokom kuvanja, on se duže kuva i bude tvrđi, ja zato posolim tek kad je pasulj skuvan, na kraju. Savetujem da probate na oba načina, pa sami utvrdite šta vam je bolje.


Na TV, u kulinarskim emisijama, videćete kuvare da svežu papriku, kad je preseku na polovine, jedni seku na kockice sa glatke strane, a drugi okrenu papriku, pa je seku sa unutrašnje strane. Ovaj drugi način je pravilniji jer sečenje po glatkoj strani je rizično-nož može lako da sklizne i da se posečete.




Kad pravite bešamel sos (beli sos), kad propržite brašno na puteru i treba da dodate mleko, opet razni kuvari različito savetuju-neko stavlja hladno mleko, a neko toplo, u oba slučaja da se ne bi stvarale grudvice. Ja sam isprobala oba načina, i ne stvaraju se grudvice ni kad je mleko hladno ni kad je vruće, važno je samo da baš brzo mešam žicom za mućenje.


Ali, kad pravite karamel sos, vrlo je važno da pavlaka bude zagrejana, inače sve krene da kipi kad sipate hladnu pavlaku u vreo karame. Budite oprezni.


Kuvana jaja ćete lakše oljuštiti ako malo posolite vodu tokom kuvanja i u nju dodate kašičicu sirćeta, to većina zna i radi bar kad se jaja farbaju za Uskrs. Međutim, ako jaja nisu stara bar 7-10 dana, teško će se ljuštiti bez obzira šta stavite dok se kuvaju. Sveža jaja se teško ljušte.


Crni luk će izgubiti ljutinu ako ga stavite u hladnu vodu čim ga oljuštite, jer hladna voda steže eterična ulja u luku i time sprečava izbijanje ljutine. Takođe, crni luk spremljen za zimu bude manje ljut ako malo promrzne.



Ako presolite jelo, to možete da ispravite na više načina:

-ako je u pitanju supa ili neko čorbasto jelo, možete da dodate malo vode, a kasnije jelo po potrebi zgusnite dodavanjem malo skroba.

-možete da stavite jedan oljušteni i presečeni krompir koji će pokupiti višak soli. I druga povrća, poput tikvica ili luka, mogu da upiju višak soli. Samo kuvajte jelo još desetak minuta sa tim povrćem.

-možete da dodate i malo limunovog soka ili sirćeta koji će neutralisati višak soli, ali kiseline mogu da neutrališu i višak ljutine i bibera.

-možete da stavite u jelo krišku hleba, naročito bajatog, koji će upiti višak soli.

-ako ste presolili neki sos, možete da ga razredite sa malo pavlake.


U svakom slučaju, kad spremate jelo sa dodacima kao što su kapari, inćuni, kiseli krastavčići ili suhomesnati proizvodi koji su i sami već prilično slani, vodite računa o količini soli koju ćete da stavite u jelo, probajte. I jelo koje ima u početku dosta tečnosti, pa se kuvanjem redukuje, bolje je soliti na kraju, kad probate, jer ako posolite na početku, redukcijom tečnosti jelo će postati slanije.



7 views0 comments

コメント


bottom of page