top of page
Writer's pictureJelena Stefanović

PRAVILNO ODMRZAVANJE NAMIRNICA

Zamrzavanje namirnica je najbolji način čuvanja svežih namirnica za duži period. Da bi se namirnice kasnije lakše odmrzavale, potrebno ih je pre svega, pravilno zamrznuti. Da bi bilo lakše kasnije odmrzavanje, namirnice pre zamrzavanja dobro oprati, očistiti-bilo da se radi o mesu, povrću ili voću-i podeliti u porcije za 1 upotrebu, a onda ih spakovati u adekvatne posude ili kese iz kojih neće cureti po zamrzivaču i gde neće prodirati ledeni vazduh koji isušuje namirnice.

Plastične posude jesu dobre za zamrzavanje, ali zauzimaju i dosta mesta u zamrzivaču. Obične plastične kese nekad hoće da propuštaju tečnost, pa iz njih curi u zamrzivaču, naročito kad se slažu jedna na drugu, zbog pritiska. Takođe, u njih lakše prodire ledeni vazduh i namirnice brže gube na kvalitetu, naročito ako nisu dobro zatvorene, a najbolje je da se takve kese vakumiraju uz pomoć aparata.

Mnogo su praktičnije savremene kese sa zip zatvaračem, kojih ima u više veličina i iz kojih neće ništa cureti, vazduh se dobro istisne, pa paketi hrane mogu bolje da se smeste u zamrzivač i manje zauzimaju mesta nego kad se koriste posude.

Dobar je savet da se komadi mesa podele na pojedinačne komade za upotrebu, znači na šnicle na primer, pa da se između svake šnicle stavi plastična kesa ili komad samolepljive folije da drži razdvojenu parčad, kasnije je mnogo lakše odvajanje komada, pa samim tim i odmrzavanje je brže. Ovo je zgodan način da se zamrznu i, na primer, listovi za sarmu

Dobro je unapred znati za koje jelo ćete koristiti određeni paket mesa, pa recimo, ako koristite za gulaš ili neko slično jelo, meso odmah iseći na predviđenu veličinu i tako zamrznuti. Takvi paketi kasnije trebaju samo delimično da se opuste i mogu odmah da se stavljaju u jelo.

Komade mesa možete podeliti na parčad, na primer iseći piletinu na komade ili komad mesa na šnicle, pa ih poređati na poslužavnik sa providnom folijom jedno do drugog, tako ih zamrznuti, i čim su potpuno zamrznuti prebaciti ih u odgovarajuću kesu. To je odgovarajuće kad ne znate tačno da li će vam za obrok trebati 1 ili više komada mesa, ovako možete da izvadite koliko vam treba tog trenutka. Važno je da tako zamrznute namirnice NE ZABORAVITE, pa da dugo ostanu tako u zamrzivaču, inače će izgubiti svoj kvalitet. Čim su se poređani komadi zamrzli, potrebno ih je odmah prebaciti u odgovarajuće pakovanje, to je obično odmah sledećeg dana. Na ovakav način mogu dobro da se zamrznu i paprike ili tikvice za punjenje.

Veoma je važno da svako pakovanje koje stavljate u zamrzivač obeležite-šta je u pakovanju i kad ste to stavili u zamrzivač. Različite namirnice imaju i različit rok do kad ih treba upotrebiti.

Odmrzavanje mesa:

Namirnice, pa i meso, najpravilnije je odmrzavati u frižideru, znači, izvaditi ih dan ranije. Na sobnoj temperaturi nije poželjno odmrzavati namirnice jer su podložne razvijanju bakterija i time čine nebezbednim hranu. Ipak, često zaboravimo da namirnicu izvadimo na vreme iz zamrzivača.

U tom slučaju dobro zatvoreno pakovanje treba na kratko potopiti u HLADNU vodu, ne duže od pola sata, doboljno je da se samo delimično meso opusti, pa da može da se dalje termički obrađuje kako je planirano. Ovo je umnogome lakše ako ste pravilno pripremili meso pre zamrzavanja. Komade mesa koji se koriste za kuvana jela ili supe i čorbe ne morate uopšte odmrzavati, mogu da se stave direktno u šerpu i kuvaju, važno je napomenuti da se u tom slučaju kuvaju malo duže, jer je potrebno malo vremena da se meso odmrzne u samom jelu, pa tek onda teče predviđeno vreme za kuvanje samog jela (inače meso ne bi bilo dovoljno skuvano). Ovo se odnosi na komade piletine ili meso predviđeno i isečeno za gulaše, paprikaše i slično. Ako imate šnicle koje želite da pržite ili pohujete, onda njih morate da odmrznete kako je već rečeno.

Na isti način kao i bilo koje drugo meso, radi se i sa ribom. Znači treba ribu pravilno zamrznuti-očišćenu, eventualno filetiranu, podeljenu na parčad, pa je isto kao i meso odmrzavati.

Odmrzavanje povrća

Povrće treba pravilno zamrznuti-to je pola posla za odmrzavanje. To znači da oprano, očišćeno povrće treba kratko blanširati-prokuvati u posoljenoj vodi- i odmah preliti što hladnijom vodom posle toga da bi se prekinulo dalja termička obrada. Zatim ga malo ocediti i smestiti u kese ili posude podeljeno na porcije. Tako pripremljeno povrće nije potrebno ni odmrzavati, stavlja se direktno u jelo ili supe i čorbe i kuva se kraće nego sveže povrće jer je već delimično termički obrađeno. Ovako pripremljeno povrće zadržava svoje hranljive i vizuelne kvalitete. Kupovno zamrznuto povrće je na isti način zamrznuto-blanširano, pa ga ne treba odmrzavati. Kod kupovnog povrća je još pogodno što je rastresito u pakovanju, pa možete da odvadite koliko vam treba, a ostalo da vratite u zamrzivač za drugi put. Ovakav način odmrzavanja nije moguć za, recimo, pečene paprike koje mi tradicionalno ostavljamo za zimu. Ove paprike se najčešće prže ili pohuju kao šnicle, pa ih je bolje zamrznuti kao pojedinačne, na poslužavniku, kako je već rečeno za šnicle, a onda ih smrznute spakovati u kese i vaditi koliko je komada potrebno. One moraju da se odmrznu u frižideru ili potopljene sa kesom u hladnu vodu, pa da se ocede od viška tečnosti koju sam ispuste. Ako spremate naseckane, sveže paprike u zamrzivač za đuveč ili neko slično jelo, onda radite kao i sa drugim povrćem.

Kad ostavljate povrće za punjenj-paprike tikvice ili za sarme, veoma je zgodno i poželjno da ih odmah i napunite mesom, tj.filom. Tako ubrzavate i sebi pripremu, a i štedite mesto u zamrzivaču.

Odmrzavanje voća

Gotovo svo voće može da se zamrzava, sem onog sa puno vode, kao što su lubenice. Nevolja sa zamrzavanjem voća je što ono gubi svoj oblik i teksturu, a poneko voće, kao kajsije i breskve, i potamne posle odmrzavanja. Voće se prilikom zamrzavanja pripremi kao i povrće-opere, očisti od peteljki i koštica, ali se ne blanšira, već se posipa sa malo šećera. Zavisno za šta vam treba voće kad ga odmrznete, tako ćete i raditi sa njim. Ako koristite na primer višnje ili rendane jabuke za pite, trebalo bi da ih stavite u cediljku, a ispod da imate posudu u kojoj će se skupljati sok, koji naravno, ne bacate, već popijete, a voće stavite u pitu. Ako pravite neki drugi kolač ili možda knedle sa voćem, možete da stavite i neodmrznuto voće, ali će ono u pečenju ispustiti svoj sok. Da to ne bi upropastilo kolač, dodajte par kašika prezli ili griza u fil , oni će upiti te sokove. To se često radi i kad se prave pite sa višnjama i jabukama. Ako voće odmrzavate za voćne kupove ili ga samo onako odmrznuto konzumirate dobićete nešto što podseča na kompot, ali ne gubi mnogo od svojih hranljivih svojstava. Tada voće odmrzavajte polako u frižideru.


Odmrzavanje gotovih jela

Mnoge zaposlene žene skuvaju veću količinu jela vikendom, pa deo toga zamrznu za neki drugi dan, kad ne mogu da stignu da kuvaju. Na taj način obezbede sebi malo slobodnog vremena i manje stresa. To je dobro, a jelo ništa ne gubi. Obroke je najbolje zamrznuti u plastičnim posudama, gde neće moći da curi, a može i u kesama sa zipom. Obične plastične kese nisu dobre, iz njih često curi tečnost iz jela pre nego uspe da se zamrzne. Da bi se gotovo jelo odmrzlo, samo ga prebacite iz pakovanja u kom je bilo zamrznuto u šerpu i stavite na ringlu na nižu temperaturu da se zagreva, može da se doda sasvim malo vode da ne bi zagorelo. Uvek zamrzavajte gotovo jelo u onolikoj porciji koliku ćete da upotrebite za drugi obrok, posle odmrzavanja gotovo jelo ne može da se ponovo zamrzava.

Kad se radi o mesu i povrću koje se tek posle odmrzavanja termički obrađuje, ono može da se posle kuvanja zamrzne, ako ostane višak pripremljenog jela.


Naravno, ko ima mikrotalasnu rernu, može lakše da odmrzava namirnice.

Namirnice mogu vrlo brzo da se odmrznu i uz pomoć specijalne defrost ploče za odmrzavanje.





7 views0 comments

Comments


bottom of page