top of page
Writer's pictureJelena Stefanović

NAJPOZNATIJI ENGLESKI SIREVI

Engleski sirevi su uglavnom tvrdi, imaju intenzivan i pikantan ukus, a konzistencije su im razne. Kažu da se u Britaniji proizvodi oko 700 vrsta sireva. Najpoznatiji su Cheddar, Colby, Cheshire, Stilton, Dorset Blue Vinny, Gloucester, Red Leicester.


CHEDAR

Čedar je verovatno najpoznatiji i najkorišćeniji britanski sir u svetu. Cheddar je sir koji se pominje još od 15.veka. Tada se pravio u regiji Somerset, u Čedarskoj klisuri, gde je skladišten u pećinama, što mu je davalo poseban ukus. Na ovaj originalni način se pravi još samo u toj regiji. Danas se proizvodi i u mnogim drrugim zemljama, iako te imitacije nemaju gotovo nikakve veze sa originalnim sirom čedar. Pravi se od kravljeg mleka, a ima 25% masti. Ima karakterističnu žuto-narandžastu boju, dok mu je ukus blago pikantan, pomalo kiselkast. Danas se čedar umotava u plastičnu foliju, mada se pre 2 veka umotavao u pamučnu tkaninu premazanu svinjskom mašću. Ovo se radilo da sir ne bi gubio vlagu dok sazreva. Kasnije se umesto tkanine koristilo premazivanje voskom, da bi se danas koristila folija. Postoje različite vrste Cheddara: zreli, blagi, Vintage i West Country Farmhouse koji ima status zaštićenog porekla (PDO). Čuvena Culiflower supa ne može da se pripremi bez Cheddar sira. Čedar sadrži značajnu količinu vitamina A, retinola, β-karotena i kobalamina, bogat je kalcijumom i jodom, a sadrži i veliku količinu zasićenih masnih kiselina.





West Country chees


STILTON

Stilton sir je sir sa plavom plesni, a ime je dobio po mestu Stilton u Engleskoj gde je prvi put napravljen 1730.godine, tako da se može reći da je relativno mlad među engleskim sirevima. Stilton spada u sireve sa zaštićenim poreklom, mora da se pravi po tačno određenim pravilima. Da bi se nazvao Stilton, sir mora biti: napravljen samo u jednom od tri okruga- Derbyshire, Leicestershire i Nottinghamshire i to od lokalnog pasterizovanog mleka; mora biti napravljen samo u tradicionalnom cilindričnom obliku; mora da sam formira sopstvenu koru; ne sme se pritiskati; mora da ima karakteristične plave vene koje zrače iz centra; mora da ima tipičan ukus za Stilton Stilton se pravi od pasterizovanog mleka koje se prvo kiseli u sirištu, a potom se isušuje surutka. Na kraju se probada iglama da bi se unutar njega razvila buđ koja podseća na plave vene. Na kraju se dobija kremasti sir, ne dosta jakog ukusa, koji je ispunjen je plavim plesnima.

Postoje dve glavne vrste: plava i bela, kao i sorte obogaćene aromama. Plavi "Stilton" - ima boju od belog do kremastog i boje ćilibara, prekriven je mrežom plavih pruga. Ima tvrdu, grubu, naboranu koru, nastalu pod delovanjem raznih vrsta plesni. Ima karakterističan miris na kruške, oštar ukus sa aromom bilja i plave plesni.

Beli Stilton je mnogo manje poznat od plavog i manje se traži. Pravi se u samo šest ovlašćenih mlekara. Potrebno je 78 kg mleka da se dobije samo 8 kg ovog sira. Sadrži 38% vode, 35% masti, 23, 7% proteina. Ovo je slani sir. Proces proizvodnje i sazrevanja traje oko 9 nedelja, a što je sir stariji ima jači miris i kremastiji je.

Stilton može da se jede uz supu, salatu, u burgeru. Stilton sa celerom odličan je za zakusku na sendvičima, krekerima, na koktel partijama. U Engleskoj se stilton servira često uz kruške, celer, kolače. Stilton sir se odlično slaže uz vino Porto i obično se služi za Božić u Velikoj Britaniji. Jedna kompanija je napravila 2011.god pozlaćeni Božićni stilton sir koji u sebi ima ubrizgano zlato. Ovaj luksuzan delikates se proizvodi od plavog Stilton sira i sadrži zlatni liker i jestivo zlato, a kilogram košta i do 1000 dolara. Kažu da je ovaj sir omiljen među šeicima.

plavi stilton


beli stilton sa borovnicama


COLBY

Sir Colby pomalo liči na čedar. To je polutvrdi sir, mekši je i vlažniji od čedra, jer je napravljen od pasteriziranog kravljeg mlijeka, koje se zagreva na 30-35 stepeni, uz uvođenje fermentacije mlečne kiseline. Nakon toga, ugrušak sira se seče na kvadrate. Tokom kuvanja se koristi voda, što smanjuje kiselost sira i daje mu karakteristični meki ukus. Najpoznatiji od ove vrste sireva je Longhorn. Ima cilindričan oblik, mada se izvorno pravio i u polukrugovima ili kvadratima, narandžaste je boje. Retko se koristi za kuvanje zbog svoje meke konzistencije, a više za sendviče kao užina, za salate i slično.



CHESHIRE

Cheshire sir se originalno proizvodi u okrugu Cheshire. To je jedan od najstarijih britanskih sireva za koje se veruje da potiče još iz vremena Rimljana. To je polutvrdi sir, mrvičaste teksture, nežnog, slanog ukusa, pomalo vlažan, dobro se topi. Industrijske verzije su nešto suvlje i više liče na mekši proizvod od sira s tradicionalnom strukturom. Poznatije vrste češir sira su Wensleydale i Crumbly Lancashire. Boja može da bude bela, koja je najčešća, narandžasta ako se dodaje crveni začin Annatto, i plava. Dok Cheshire sazriva, tekstura mu postaje čvršća, a boja pomalo tamnija. Cheshire sir je ukusan sa voćnim kolačima, svežim i suvim voćem.

Venslidejl je sir koji se prvobitno proizvodio u Venslidejlu, Severni Jorkšir, Engleska, ali se sada uglavnom pravi komercijalno širom Britanije. Izraz "Jorkšir Venslidejl" se može koristiti samo za sir koji se pravi u Venslidejlu. Nekad se pravio od ovčjeg mleka, a danas uglavnom od kravljeg mleka. Ima mrvičastu teksturu. Sazreva 3-6 meseci.

Lancshire cheese



Cheshire cheese


Venslidejl sir


GLOUCESTER

To je tradicionalni polutvrdi sir koji se proizvodi još od 16.veka u Gloucestershireu u Engleskoj od mleka istoimene rase krava. Postoje dve vrste Gloucester sira–single i double. Prvi je manje mastan i ima više mrvičastu teksturu, dok je double jačeg ukusa i čvršći. Prave se u okrugom obliku, a double je u većim krugovima. Obe vrste imaju prirodnu koru.

single et double


double



DORSET PLAVI VINNEY

Dorset Blue Vinney je tradicionalni plavi sir, napravljen u blizini Sturmister Newton u Dorsetu, u Engleskoj. Pravi se od obranog kravljeg mleka, ponekad i od nepasterizovanog mleka. Dodaju mu se gljivice iz roda Penicillium roqueforti. Ima tvrdu,mrvičastu teksturu, jak ukus i miris.


CRVENI LEICESTER

Crveni Leicester je engleski sir, sličnan cheddar siru, pravi se od kravljeg mleka, a sazreva od 3 i 12 meseci. Crvenkasto-narančasta mu je kora. Još od 18.veka dodaje mu se annatto prah radi jače boje. Sir je tradicionalno pravljen da bude tvrde, suve i slabe teksture, ima slatkasti ukus koji se sazrevanjem pojačava. Danas se ovaj sir pravi da bude vlažniji i kremastiji.



CRVENI VINDZOR SIR (RED WINDSOR CHEESE)

Crveni vindzor sir pravi se od pasterizovanog kravljeg mleka koje se ukiseli i stavi da odstoji. Posle nekog vremena se iseče na manje komade i opet ostavlja da stoji. Posle određenog vremena se kuva uz mešanje skoro 40 minuta. Sledi period sušenja, da bi se posle toga sir prelivao vinom Port ili Bordeaux i ostavio da poprimi boju. Ima jak ukus koji podseća na čedar i odlično se slaže uz krekere.



NETTLES

Vrhunski engleski sir.

Razlikuju se dve varijante Nettle sira. Prva varijanta je starija i zove se Cornish Yarg i vezuje se za mesto Cornwall u Engleskoj. Cornish Yarg je polutvrdi sir nežnog ukusa koji podseća na gljive, mekane, mrvljive teksture. Sir se lako razlikuje po kori od svežih listova koprive koje se beru na lokalnim poljima i farmama i u koje se sir umotava. Tako umotan ostavlja se nekoliko meseci da sazri. Ponekad se ostavi da zri u pećini ili mestu čija su vlažnost i temperatura identična kao u pećini. Kako sir sazreva, na listovima koprive javlja se buđ koja se polako isušuje na vazduhu. Kora može da se jede, ali ima oštar miris i ukus i tvrda je.



Druga varijanta je mlađa i pravi se u Holandiji. Za razliku od procesa pravljenja Cornish Yarga, u ovoj varijanti se kopriva dodaje u sirnu masu pre presovanja i sir tako zri zajedno sa koprivom u sebi. Buđ se razvija unutar sira i na kraju ukus podseća na kupus. Može da se jede uz užinu ili kao predjelo na belom hlebu.



10 views0 comments

Recent Posts

See All

Kommentarer


bottom of page