Molohia je vrlo popularno jelo od zelene biljke, tj. od listova Corchorus olitorius, poznatog kao lišće jute. Koristi se kao povrće i uglavnom se jede u Egiptu, Levantu (Sirija, Liban, Palestina i Jordan), Sudanu, Kipru, Libiji, Tunisu i Alžiru. Na Filipinima se zove salujot.
Molohija je prilično gorka, a kada se prokuva, dobijena tečnost je gusta, veoma sluzava čorba, slično čorbi od bamija; molohija se uglavnom jede kuvana, nikako sirova. Može i da se isecka i prži na ulju, belom luku i korijanderu, kao u Siriji ili se pretvara u neku vrstu supe ili čorbe kao u Egiptu. Standardna molohia na Levantu priprema se kuvanjem neke vrste mesa u posebnom loncu, a kasnije se dodaje bujon i beli luk, i sve se stavlja u kuvanu molokiju.
I na Kipru je jelo poznato kao molohija popularno u oba kiparska entiteta. Dodaju mu krompir da se smanjini sluzavost, a jede se kao čorba sa pita hlebom.
Beduini imaju staru tradiciju pripreme drugačije verzije jela. Cela kokoška se iseče, izvadi se utroba, a unutrašnjost se puni začinskim biljem i sirovim pirinčem, pa se zašije. Piletina se zatim kuva da bi se napravio bujon za molohia supu. Jelo se služi kao pet odvojenih delova: molohia supa, arapski somun hleb, punjena piletina, dodatni običan kuvani pirinač i mala činija sa mešavinom limunovog soka i isečenog čilija. Supa se pomeša sa pirinčem i limunovim sokom po ukusu, dok se piletina jede na posebnom tanjiru.
U Keniji je jelo poznato kao murere, murenda, apoth, ima i nekoliko drugih imena na lokalnim jezicima. Jelo je veoma popularno među zajednicama u regionima oko jezera Viktorija. Listovi se kuvaju sa drugim lisnatim povrćem. kao što su likuvi (lišće kravljeg graška)) ili mito (chipilin) da bi se smanjila njihova sluzavost. U nekim slučajevima, povrće se dinsta sa paradajzom i lukom na ulju. Začini kao što su kari, biber, masala ili korijander su opcioni. Mutere se servira sa ugalijem, a može i sa mesom.
Jelo se pod lokalnim imenima pravi i u zapadnoafričkim zemljama.
U Tunisu se jelo priprema sasvim drugačije od egipatskog načina. Listovi se suše, zatim melju u fini prah, koji se čuva u teglama. Kad zatreba, prašak se priprema sa maslinovim uljem i ponekad paradajz pastom u sos, a ne kao supa, a veliki komadi junetine se često dodaju na pola kuvanja. Tamnozeleni sos se krčka na laganoj vatri i ostavlja da se zgusne. Sos se servira u malim dubokim tanjirima sa komadom govedine i jede se sa tradicionalnim hlebom.
Na Haitiju molohiju zovu Lalo i tradicionalno se kuva sa ili bez mesa, a od mesa se koristi govedina, svinjetina ili morski plodovi. Tradicionalno se služi sa belim pirinčem
Ipak, molohia je nastala još u davnim vremenima u Egiptu, pa se gotovo smatra nacionalnim jelom.Tradicionalno, molohija se kuva sa piletinom ili bar pilećim temeljcem radi ukusa i služi se sa belim pirinčem, uz limun ili limetu. Jelo se može pripremiti i sa svežim i sa sušenim listovima, uz neke varijacije u ukusu. Korijander i beli luk se prže odvojeno u ghi ili ulju da bi se napravila ta'leiia ("pržena stvar"), a zatim se dodaju u supu na kraju dok ta'leiia još cvrči. Supa se služi na kuvanom belom pirinču ili uz prilog egipatskog hleba (ʿeish baladi). Jelo je često praćeno asortimanom kiselog povrća, poznatog kao mekhalel ili torši u Egiptu. Takođe mogu biti prisutni paradajz sos, sirće i drugi začini. Stanovnici gradova uz obalu jedu molokhiu sa škampima i ribom.
Sastojci:
400 gr molohije, sveže ili smrznute
2 supene kašike maslinovog ulja
2-3 čena sitno naseckanog belog luka
1,5 kašika suvog, mlevenog korijandera
1 kocka za supu
2-3 šolje pileće supe
¼ kafene kašičice sode bikarbone
1 list lovora
1 limun
2 supene kašike paradajz sosa, opciono, jer ne jedu svi Egipćani sa paradajz sosom
so po ukusu
Priprema:
U dubljoj posudi na srednjoj temperaturi zagrejati ulje, staviti beli luk da se dinsta vrlo kratko, samo pola minuta, tek da zamiriše, dodati mleveni korijander i mešati još pola minuta.
Sipati 1,5 šolju supe u kojoj je rastvorena kocka za supu, dodati lovor, sodu bikarbonu i iseckanu molohiju, smanjiti još temperaturu ringle i promešati, (ako je smrznuta molohija mora da se otopi u supi). U ovom trenutku dodajte i meso ako želite, obično piletinu sa koskom.
Onda dodati paradajz sos i doterati začinjenost i gustina. Po potrebi dodati još supe ili soli. Ostavite da se kuva dok molohija i meso ne budu sasvim kuvani.
Služiti čorbu sa pita hlebom, uz limun. a može i sa ukiseljenim povrćem.
Comments