Paradajz se kod nas tradicionalno ostavlja za zimu u flašama, kuvani ili nekuvani. Jeste da sad ima da se kupi i gotov u prodavnicama, i to u više raznih konzistencija-kao sok, kao pire, pako paradajz pasta. Onaj domaći još može da se kupi na pijacama gde ga prodaju seoske domaćice. Češće se pravi kuvani paradajz, uzgred, on ima bolju iskoristljivost likopena iz paradajza, koji je jako značajan za naše zdravlje. Mi pravimo nekuvani, jer volimo salatu od njega sa naseckanim prazilukom.
Sastojci:
5 kg paradajza
1 veza peršuna i 1 veza lišća celera
soli po ukusu
malo salicila i ulja
Priprema:
Paradajz operite, isecite na četvrtine, a odstranite prethodno deo oko peteljke.
Sameljite paradajz na mašini za meso, nije potrebno da ljuštite paradajz, samo neka rešetka za mlevenje bude sitna, 3-4 mm.
Samleveni paradajz posolite po ukusu i dobro promešajte da se so ravnomerno rasporedi. Ubacite i krupnije naseckan peršun i celer.
Onda možete da sipate u flaše, poželjno je da budu one sa širim grlićem.
Kad ste napunili flaše do oko 1 cm od vrha, na taj vrh stavite prstohvat salicila i zalijte sa malo ulja-to će sprečiti da paradajz dođe u dodir sa vazduhom i da se kvari.
Dobro zatvorite flaše, ne mućkajte.
Držite na mračnom i hladnom mestu, najčešće u podrumu.
Kad otvorite flašu da koristite paradajz, samo tu prvu kašiku sa vrha, gde je ulje i salicil, odbacite. U ostatku paradajza nemate salicila.
Ako nećete da koristite salicil, onda ubacite pola kesice konzervansa na 5 kg paradajza u isto vreme kad solite paradajz. A napunjenu flašu zalijte uljem kako je već napisano.
Mi ne stavljamo šećer u paradajz, mada u gotovo svim receptima koje sam čitala stavljaju oko 100 gr na 5 kg paradajza, da bi neutralisali kiselinu. Osim toga, ko voli, može u svaku flašu da ubaci po jednu ljuti papričicu, malo izbockanu da ispušta ljutinu.
Od ove količine je nama izašlo 6 flaša od 0,7 litara zapremine.
Za kuvani paradajz:
6 kg paradajza
2 kašike soli
4 kašike šećera
crni luk
ljute papričice opciono
celer
Priprema:
Paradajz, iako je zreo, nije loše ostaviti još jedan dan ili dva da dozreva na suncu.
Onda ga operite i spustite u vrijuću vodu samo na minut-dva, tako će se lako skinuti kožica.
Oljušteni paradajz pustite da se ohladi, pa ga isecite na polovine ili četvrtine, zavisno od veličine. Podrazumeva se da ste skinuli deo oko peteljke.
Sad sameljite paradajz u mašinici za mlevenje mesa na šajbni ni najkrupnijoj ni najsitnijoj.
Sipajte u šerpu, dodajte so i šećer (ako želite da ga koristite) i kuvajte od kad provri još 15 minuta. U paradajz stavite 1-2 glavice luka koja je rasećena na 4 dela, ali ne do kraja, da se ne odvajaju, jer ćete ga posle izvaditi. Dodajte pred kraj kuvanja i malo iscepkane listove celera.
U međuvremenu, flaše zagrejte u rerni na 100 stepeni deset minuta.
U vruće flaše sipajte vruć paradajz, svaku flašu prvo zatvorite celofanom koji ste prethodno provukli kroz rakiju radi dezinfekcije, učvrstite gumicom celofan, a onda flašu zatvorite njenim zatvaračem.
Uvijte flaše u peškire ili neko ćebence i ostavite tako da se potpuno ohlade do sutradan. Onda ih prenesite u podrum.
Comments