top of page
Writer's pictureJelena Stefanović

KUVANA BORANIJA

Proučavajući razne svetske kuhinje nigde nisam naišla na neka kuvana jela kakva mi imamo, kao što je kuvana boranija, kuvani sladak kupus i grašak. Ponegde, kao u nemačkoj ili indijskoj kuhinji, postoji čorba od pasulja na primer. Sladak kupus i boraniju nigde nisam našla. U azijskim kuhinjama koristi se dugačka, zelena boranija, okruglog preseka, ali putericu ili šarenu boraniju nisam uopšte videla. Postoji, naravno, mogućnost da se takva jela ne smatraju karakterističnim jelom u drugim kuhinjama, pa nisu ni pomenuta. Kako god, kod nas ljudi vole ta čorbasta jela-variva na kašiku, kako mi to kažemo.

Boranija kao povrće nije neka posebna biljka, to je nezrela mahuna pasulja sa nezrelim zrnima takođe. Postoje brojne sorte boranije koje se razlikuje po boji-šarena, žuta, zelena, čak i crvena; po obliku-kao olovka, pljosnata puterica, polupljosnata kao šarena; po boji ima je zelene, žute, šarene, itd.

Boranija koja je dobra za kuvanje mora da "puca" kad je prelomite, da joj se ne odvajaju konci po ivicama i da su zrna unutar mahune mala, nezrela, inače je to matora boranija i neće biti dobra za kuvanje.

Boranija može da se kuva kao čorbasto jelo, ali kod nas se pravi i na još nekoliko načina, kao zapečena, slično musaki od boranije, kao kuvana sa sirom poput makarona, a dodaje se i kao jedno od povrća u đuvečima i mešanim varivima.


Sastojci za 4 osobe:

500 gr.sveže boranije koju najviše volite, moja je bila šarena

400 gr. mesa, pilećeg, svinjskog ili junećeg, a može i bez mesa

3 srednje velike šargarepe

1 velika glavica crnog luka

2-3 čena belog luka

1 veći paradajz

so i biber po ukusu

1 kašičica slatke aleve paprike

2-3 kašike ulja ili masti

par grančica peršuna


Priprema:

Boraniju prvo oprati, pa očistiti, tj.odseći oba kraja i preseći na polovine ako nisu jako dugačke mahune ili na 3-4 dela ako su mahune baš dugačke.

Pripremiti i ostalo povrće-luk crni i beli sitno naseckati, šargarepu iseći na koluove, a paradajz na kockice (šargarepa i paradajz nisu baš obavezni, ali je jelo mnogo ukusnije sa njima).

Ako se koristi meso, junetinu i svinjetinu iseći na kocke veličine zalogaja, a ako se koristi piletina, mogu bataci i karabataci ili krila da ostanu sa koskom.

Juneće i svinjsko meso se duže dinsta, pa njega propržiti na malo ulja i kad porumeni, naliti vodom da ogrezne, pa ga dinstati na nižoj temperaturi oko pedesetak minuta.

U tiganju, na zagrejanom ulju, propržiti naseckani luk i crni i beli, dodati šargarepu, pa onda i boraniju, promešati, pa na kraju i paradajz. Ovako pripremljeno povrće preručiti u šerpu sa mesom, pobiberiti, ali ne soliti (boranija, kao i pasulj ili sočivo se soli kad je jelo gotovo, inače može da se bude tvrđa), doliti još vode i kuvati 45-60 minuta. Piletina se stavlja da se kuva istovremeno sa boranijom jer ima je vreme kuvanja isto. U toku kuvanja dodavati vodu ako treba, jer jelo treba na kraju da ima malo tečnosti, ali ne previše.

Kad je povrće kuvano, začiniti solju po ukusu, alevom paprikom i sitno seckanim peršunom.

Ja ne koristim zaprške za jela jer ih dobro ukrčkam do željene gustine, ali ko želi može da napravi zapršku od malo ulja, brašna i aleve paprike.



6 views0 comments

Recent Posts

See All

Opmerkingen


bottom of page