top of page
Writer's pictureJelena Stefanović

KUHINJA POLJSKE

Kuhinja Poljske je veoma raznolika, kako zbog različitih geografskih odlika, tako i zbog burne istorije i brojnih nacionalnih manjina koje žive u njoj. Po mnogo čemu kuhinja Poljske je slična svim ostalim slovenskim kuhinjama, ima brojna slična jela sa manjim varijacijama, ali se primećuje i jak uticaj srednjoevropskih zemalja i brojne jevrejske zajednice koja živi u Poljskoj.


Tipična srednjovekovna hrana Poljaka, kalorična i začinjena, bazirana na žitaricama i obilju divljači i šumskih plodova zahvaljujući velikom šumskom bogatstvu, umnogome se zadržala i danas.Tako i danas kuhinja Poljske obiluje mesnim jelima, popularna je svinjetina, piletina, divljač i junetina, ali i riba. Kao i nekad, od povrća se najviše koriste kupus, cvekla, keleraba, krastavci i šumske gljive. Postupak kiseljenja krastavaca potiče baš iz Poljske i raširen je u zemljama severne Evrope i Rusije. Krastavci mogu da se kisele svega nekoliko dana, tada su manje kiseli i zovu ih ogorek malosolni, a mogu i da se dugo kisele sa različitim začinima u drvenim buradima. Postoje i krastavci iz konzerve koji imaju i kiselkast i slatkast ukus, ali nisu fermentisani. Hrana se obilno začinjava mirođijom, majoranom, peršunom, ali i biberom i kimom. I danas su na jelovniku kaše od raznih žitarica vrlo česte, kao i razne vrste rezanaca od integralnih žitarica, takođe je bogata i ponuda hlebova. U pripremi hrane Poljaci dosta koriste jaja i pavlaku. Njihova hrana nije lagana kao recimo mediteranska, ali odgovara klimatskim uslovima zemlje. Priprema jela zahteva više vremena, naročito ako se radi o svečanijim, prazničnim obrocima. Poljaci tradicionalno vole da kuvaju na otvorenom ( otuda i izraz poljska kuhinja kao način pripreme hrane), da peku meso na otvorenoj vatri, odnosno roštiljiu.


Kao i u svim svetskim kuhinjama, i u Poljskoj postoje 3 glavna obroka.

Doručak je kaloričniji, podseća na engleski doručak jer se priprema omlet, kobasica, palačinke od krompira ili hleb sa nekim namazom, kiseli krastavci, poljski sir koji može da se jede i slan ili sladak, preliven medom. Na hleb može da se namaže i domaći džem umesto slanih namaza, a često se jedu kaše od žitarica sa kakaom, naročito zimi. Uz doručak se pije čaj, kafa ili kakao.

Ručak obavezno započinje predjelom koje može biti supa, čorba ili predjelo od ribe( koje je dosta popularno jer Poljska ima veliku morsku obalu i morska riba poput haringe i lososa je česta na stolu). Supe i čorbe su vrlo popularne, prave se od listova cvekle-holodnik, gljiva, povrća sa kokošijim mesom, od kiselih krastavaca-ogorowka, flaki od škembića, ali i od ječma-krupnik i raži-žur uz dodatak povrća ( kiselih krastavaca ili krompira) i nekog mesa ili kobasica, jaja ili pavlake. Poljske kobasice su poznate i van zemlje, naročito krakowska kobasica i dimljena kobasica cabanos. Posle predjela iznosi se glavno jelo, obavezno sa mesom. Najpoznatije jelo je nacionalni ponos-bigoš, ali su tu i druga popularna jela: kotleti schabowy, golobki-vrsta sarme od slatkog kupusa ( nekad je punjenje bilo od heljdine kaše, dok se danas puni mlevenim mesom i pirinčem), zrazy-rolat od mesa, kaczka po krakowsku-patka dinstana sa gljivama, golonka-kuvana kolenica, i mnoga druga. Treba posebno još pomenuti čuvene poljske pierogi-testo punjeno različitim nadevima od povrća, sira ili voća u obliku školjki koje se prvo kratko kuva, a zatim se zapeče preliveno puterom.


Na kraju ručka se iznosi nešto slatko-Poljaci jako vole slatko-to može da bude szarlotka-pita sa jabukama, sernik-torta od sira twaroga, paczki-slatke krofne sa različitim voćnim punjenjem, makowiec-rolat sa makom poput štrudle, mazurek, babka, pierniki-kolači sa đumbirom, itd. Poljaci imaju i svoju čuvenu tortu Maria Walewska.


Kao i svi Sloveni, i Poljaci piju žestoka pića-votku ili aromatizovanu votku sa travama-Žubrowku, medovinu, razne likere sa žumancima ili čokoladom, kao i kuvano vino ili pivo sa medom i začinima.




43 views0 comments

Recent Posts

See All

Commenti


bottom of page