Ovaj naš specijalitet iz užičkog kraja podpada pod modernu srpsku kuhinju jer je nastao 60-tih godina prošlog, dvadesetog, veka u jednoj pekari u Užicu. Slučajno, kako to i obično biva, su je napravili pekar Radomir Šuljagić i njegov pomoćnik Milan Lazić, čiji sin i danas vodi tu pekaru u kojoj se ovaj specijalitet pravi na potpuno isti način kao prvi put.
Za komplet lepinju treba:
prava lepinja, vazdušasta-somun, po jedna za svaku osobu
po 1 jaje za svaku lepinju
2 kašike starog, prevrelog kajmaka koji se dobro topi
1 kašika pretopa
Lepinji se iseče gorni deo zahvatajući malo dublje po sredini, da u donjem delu ostane udubljenje. To je poklopac.
Donji deo se premaže 1 kašikom starog kajmaka.
Jaje se umuti sa drugom kašikom kajmaka i sipa se u udubljenje.
Zatim se taj donji deo poklopi gornjim delom i stavi se da se peče 10 minuta na 180-200 stepeni u rerni ili originalno, u peć na drva-furunu. Neko voli da jaje ostane mekše, a neko da bude zapečenije.
Posle 10 minuta izvaditi i preko gornjeg dela lepinje, onog poklopca, sipati kašiku otopljenog pretopa tako da se sliva u donji deo lepinje.
Užička komplet lepinja se jede isključivo prstima, tako što se počne od poklopca koji se pomalo kida i umače u otopljeno jaje i kajmak, a kad se pojede poklopac, kida se po malo od donjeg dela lepinje i tako dok se sve ne pojede.
PS: pretop je moča koja ostane posle pečenja praseta ili jagnjeta, ona sadrži i masnoću i želatinoznu materiju od mesa i puna je ukusa. Najbolje je pomešati moče i od jagnjeta i od praseta, ali toleriše se i samo od jednog. U kućnim uslovima treba tu moču sačuvati u plastičnoj čaši u zamrzivaču posle pečenja (obično za neki praznik) dok ne zatreba.
U komplet lepinju se ne stavlja ništa drugo, nikakve šunke ili neki drugi dodaci.
Ja sam sama pravila i lepinju, jedino nisam jaje umutila, nego ostavila na oko, ali sve ostalo je po receptu.
Comments