Hleb nikada, ali zaista nikada, ne treba baciti. Može da se iskoristi na toliko načina.
Pre svega, bajati hleb može da se na više načina osveži. Za mene je najbolji način da se stavi na paru.
-Hleb isecite na kriške debljine prsta, poređajte da stoje uspravno u đevđiru sa malo razmaka između kriški, pa đevđir stavite na šerpu u kojoj vri voda. Voda ne sme da dodiruje dno đevđira, potrebna je samo para, da prolazi kroz rupice na đevđiru do hleba. Obavezno treba da pokrijete krpom hleb u đevđiru, ušuškajte ga da para ne izlazi van đevđira. Neka se hleb tako pari par minuta, rukom proverite da li je sredina hleba omekšala koliko treba, ne sme da upije previše pare, inače će postati vlažna. Čim je hleb dovoljno omekšao izbadite ga iz đevđira i zavijte ga u krpu do konzumiranja, mada je najbolje odmah ga jesti, tada je kao da je sad došao iz pekare vruć.
Varijanta ove metode je da komad starog hleba vrlo kratko stavite pod mlaz hladne vode ili da se samo poprska hladnom vodom, tek toliko da se korica hleba navlaži, ali ne i sredina. Onda takav komad navlaženog hleba stavite u zagrejanu rernu na 150 stepeni, nekih 5-7 minuta, ona voda iz korice će se pretvoriti u vodenu paru i navlažiće sredinu hleba. Za celu veknu treba i 10-12 minuta.
-Drugi način da osvežite hleb je da ga kratko, par minuta svega, stavite u vruću rernu, a onda ga izvadite i zavijete u vlažnu krpu.
Slično možete da uradite i tako što ćete da hleb stavite udobro navlaženu papirnu kesu ili da ga uvijete u vlažni pek papir, pa u rernu na par minuta.
Bajati hleb možete da iskoristite na brojne načine tako što ćete od njega da napravite neko drugo jelo.
-najjednostavniji način je da od starog hleba napravite mrvice, tj.prezle.
-ako kriške hleba kratko zapečete, pa isečete na kockice, dobićete krutone koje dalje koristite za dodavanje u čorbe ili salate.
Od bajatog hleba mogu da se prave:
-knedle koje se dodaju u razne sosove, gulaše ili kao prilog uz neko drugo jelo
-topli sendviči
-kriške starog hleba možete da premažete tankim slojem putera i kratko zapečete sa obe strane na vrelom tiganju, vrlo je ukusno za pravljenje sendviča
-brusketi
-tost
-prženice, one uobičajene ili punjene prženice
-popara (za poparu, kao i za prženice stari hleb je i najbolji, svež ne bi bio dobar)
-musaka od starog hleba
-čak i „projanica“ od starog hleba
-nakvašena sredina od starog hleba (u vodi ili mleku) se koristi za dodavanje u mleveno meso da mu da malo vlažnosti i softanosti
-od starog hleba mogu da se prave čak i slatki „pudinzi“
Neke recepte možete da nađete i na mom sajtu, ali i na drugim brojnim sajtovima ima veliki broj recepata za jela od starog hleba.
Osim raznih mogućnosti za pravljenje nekog drugog jela od starog hleba, on može da se iskoristi i na još par načina: -ako stavite krišku bajatog hleba pored svežeg povrća, hleb će upijati vlagu, čime će se produžiti svežina povrću
- krišku hleba možete da izdrobite u čorbu ili čorbasto jelo i da ga tako malo zgusnete, ako je bilo preretko
-ako krišku hleba stavite u presoljeno jelo ona će upiti višak soli
-takođe kriška bajatog hleba stavljena u frižider upiće jake mirise drugih namirnica
-malo prosušeni stari hleb može da se izmrvi, pomeša sa zemljom i koristi kao đubrivo za cveće
-čak i kad ne iskoristite stari hleb na neki od brojnih načina, uvek možete da ga izmrvite i bacite pticama da i one imaju hranu, naročito zimi
Comments