Ovaj mlečni hleb može da se pravi i sa vodom i sa mlekom, sa mlekom je ukusniji. Potiče sa ostrva Hokaido. Karakteristično je da se u njega dodaje takozvana “vodena zaprška” –TANGZONG, koju su izmislili Japanci. I ona je ukusnija kad se pravi sa mlekom, a odnos mleka i brašna je 1:5 ( 120 ml.mleka+25 gr.brašna). Kad se ova zaprška doda u testo za hleb čini da ono bude mnogo mekše, te da može da upije znatno više tečnosti nego testo za običan hleb. Ovaj metod doavanja zaprške se zove JUDANE. Pravi se tako što se brašno razmuti u hladnom mleku, pa se zagreva do 65 stepeni, tek toliko da se malo zgusne (liči na lepak za tapete). Ta masa se stavi između dva lista providne folije, malo se spljošti i ostavi se na sobnoj temperaturi.
Sastojci za hleb:
1 kesica suvog kvasca
100 ml.mleka
350 gr. brašna
30-40 gr. šećera, prema ukusu
1/2 kafene kašičice soli
1 celo jaje za testo+1 jaje za premazivanje
100 gr. putera isečenog na kockice
Priprema testa:
U mlako mleko sipati kesicu suvog kvasca, bolje je ako se ostavi da se aktivira sa malo šećera, ali i ne mora.
U posudu za mikser se prvo sipa mleko sa kvascem (da se ne bi brašno zalepilo za dno), pa tek onda brašno, doda se šećer, zatim se stavi ½ kašičice soli, pa se doda celo jaje, sve vreme se muti na nekoj srednjoj brzini.
Kad se dobro umuti testo, tek na kraju mu se doda hladan puter u kockicama i ona “zaprška” tangzong koja je na sobnoj temperaturi. Ostaviti da se to muti još 10 minuta. Dobro umućeno testo se prebaci u nauljenu posudu, pokrije se folijom i ostaviti 1 sat da narasta na toplom mestu.
Naraslo testo premesiti kratko, pa uzeti i podeliti ga na 4 jufke. Testo bude dosta lepljivo, pa na podlogu sipati po malo brašna da se manje lepi, ali ne preterivati, jer testo treba da ostane meko i vazdušasto. Svaku jufku malo razvući u elipsu dužine oko 15 cm. pa je presaviti prvo odozdo do polovine, pa odozgo preko tog već presavijenog dela.
Onda tako formiran komad okrenuti za 90 stepeni, pa opet razvući u elipsu i presaviti kao i prvi put. Razviti u elipsu još 1x, ali sad samo urolati testo.
Ivice toga rolata podviti nadole i put unutra, da se dobije loptica, malo je još rukama uobličiti u lepu, okruglu lopticu i staviti je u posudu za pečenje hleba (terin) postavljenu pek papirom.
Sve isto uraditi i sa ostalim jufkama.
Kad su sve 4 loptice stavljene u posudu za pečenje, pokriti ih i ostaviti još pola sata da narastaju. Pred pečenje premazati ih umućenim jajetom.
Peći na 175 stepeni oko 35 minuta.
KATSU SANDO SENDVIČ
Ovo je Jokošu recept inspirisan zapadnjačkom kuhinjom, konkretno bečkom šniclom.
Potrebno je za sendviče: 1 šnicla za svaki sendvič 2 šolje panko prezli 2-3 jaja za pohovanje 1 šolja brašna za pohovanje so i biber po ukusu
1 japanski mlečni hleb (recept za hleb je prethodno napisan) 1 šolja katsu sosa (sastojci za sos su dole ispisani) 2 šolje kupus salate
Za pripremu šnicli treba uzeti malo deblje krmendale bez kosti, to je leks kare meso. Svaku krmendalu malo izbockajte viljuškom na više mesta, a onda je malo i izlupajte tučkom za meso, tako će biti mekša. Posolite je i pobiberite po ukusu.
Pripremite panko prezle-propržite ih na malo ulja da budu zlatno žute. Neka se prohlade na tanjiru.
Svaku šniclu prvo uvaljati u brašno, zatim u umućena jaja, pa u zlataste panko prezle.
Staviti šnicle u rernu na rešetku, a ispod staviti pleh da ne curi po rerni. Neka se šnicle peku 20 minuta na 170 stepeni. Kad su pečene, izvaditi ih i ostaviti da se ohlade.
Za to vreme pripremiti KATSU sos za koji treba: 100 ml. kečapa 20 ml.vorčester sosa
malo japanskog soja sosa 1 kafena kašičica senfa 1 kašičica mirina.
U posudi izmešati kečap, soja sos, mirin, senf i vorčester sos. Sos treba da bude malo gušći, ne sasvim redak.
Pripremiti i malo salate od vrlo tanko nasečenog kupusa (2-3 lista urolati i tanko naseći), običnog našeg ili kineskog, salatu samo malo posoliti i zakiseliti limunom ili sirćetom.
Slaganje sendviča:
Od mlečnog hleba iseći po 2 malo deblje kriške za svaki sendvič.
Skinuti im korice sa svih strana. Svaku krišku premazati sa malo putera (znači i gornje i donje parče). Preko putera razmazati malo katsu sosa na obe kriške hleba.
Na donje parče hleba staviti pripremljenu kupus salatu (1 punu kašiku), na nju preliti 1 kašičicu katsu sosa, pa staviti pečenu šniclu, a preko šnicle staviti drugo parče hleba premazanom stranom na šniclu.
Dobro pritisnuti ceo sendvič, poželjno je čak staviti preko sendviča tanjir i na njega neki teži predmet da stoji nekih 15 minuta da dobro pritisne sendvič.
Za serviranje preseći sendvič na polovinu, a uz njega poslužiti preostali katsu sos u koji se sendvič pomalo umače dok se jede.
tu je i katsu sos
Comments