Italijanskih testenina ima bukvalno stotinu vrsta, ne mogu se sve ni nabrojati, svaka regija u Italiji ima svoje specifične testenine, ali i neke koje se svuda koriste. Italijani imaju tačne propise za svaku vrstu testenine kako treba da izgleda. Oni testenine uvek kuvaju al dente, tako da ne budu do kraja skuvane, već ostanu malčice tvrđe kad se zagrizu. Italijani koji kod nas jedu neko jelo sa testeninom kažu da mi ne znamo da ih skuvamo, jer mi uglavnom više volimo potpuno skuvane testenine.
Anjoloti (ital. Agnolotti) je vrsta raviola, okrugla ili kvadratnog oblika prečnika 5 cm. U različitim italijanskim regijama se puni različitim nadevima. Na pr. sa 3 vrste mesa i kupusom u regiji Trentino i Alto Adiđe; u Pijemontu ih pune sosom sa tartufima. Postoji još mnogo raznih punjenja zavisno od regije.
Aneli (ital. Anelli) su prstenasta testenina prečnika oko 8 mm.
Avemarije je valjkasta testenina iste dužine i širine 2 cm. koja se u celoj Italiji jede u čorbi.
Balerine (ital. Ballerine) su testenine u obliku fišeka koje se svuda u Italiji jedu sa sosom od inćuna.
Bukati (ital. Bucati) su šuplji rezanci prečnika oko 5 mm. U regionu Lacia se jedu sa sosom od paradajza, crnog luka i ovčijim sirom.
Bukatini su slični rezanci, manjeg prečnika, 3 mm, ali dužine 30 cm. Jedu se najrazličitijim sosevima, zavisno od regije.
Kaneloni (ital. Cannelloni) je valjkasta, šuplja testenina, prečnika 3 cm, dužine od 10 do 15 cm. Pune se različitim nadevima i raznim italijanskim regijama i prelivaju sosom, pa se zapeku.
Kapelini (ital. Capellini) su tanke testenine, malog prečnika, do 1,4mm, ali duge 30 cm. Savijene su u obliku gnezda. Jedu se sa kaparima i maslinama u svim italijanskim regijama.
Kapeleti (ital.Cappelletti) su vrsta raviola prečnika 3 cm. Pune se filom od sira, pršute i tri vrste mesa i jedu u čorbi posuti parmezanom, a mogu da se pune i raguom od suvih pečuraka.
Farfale (ital. Farfalle) je testenina u obliku mašnica, ne veće od 3,5 cm. Dodaju se u razna jela, salate ili se prelivaju različitim sosevima.
Fetučine (ital. Fettuccine) su dugačke testenine oko 30 cm, ravne, prave se sveže, sa jajima, širine su oko 1 cm. Koriste se sa raznim tradicionalnim sosovima, kako u kojoj regiji.
Fusili (ital.Fuzili) se prave različito, pa mogu da budu karatki i debeli ili kratki tanki, duži i tanki, kako kod kojeg proizvođača. Trebalo bi da im prečnik bude 5 mm, a dužina 4 cm. Mogu da se kombinuju sa raznim sosovima i jelima.
Lazanje (ital. Lagane) široke ploče od testa koje se ređaju i prelivaju raznim sosevima, pa zapeku u rerni.
Lingvini (ital.Linguine) su uski, dugački rezanci, prelivaju se različitim sosevima u skladu sa tradicijama svake regije.
Makaroni (ital. Macaroni) su šuplje testenine, dužine 30 cm. sa prečnikom od 4 mm. Imaju u svakoj regiji tradicionalne sosove sa kojima se jedu. Pod ovim imenom se često prodaju i kratki, zakrivljeni rezanci koji se kod nas nazivaju grkljančići.
Makeroni ala kitara (ital. Maccheroni alla chitarra) su posebna vrsta makarona zbog načina pravljenja gde se testo prevlači preko posebne žičane sprave koja liči na gitaru, otuda i ime. Tipična je za Abruco gde se jede prelivena telećim raguom sa jajima, lukom i ovčijim sirom.
Čipkasta testenina (ital.Mafalde) je dugačka, trakasta, sa izuvijanim, čipkastim ivicama. U Rimu i Laciju se jede sa paradajz sosom, lukom, pančetom i suvim smokvama.
Mafaldine su nekad bili poznati kao bogati fettuccelle, napravljeni su prvi put u Napulju u čast princeze Mafalde od Savoja, pa su ih zvali i reginete. To su duge trake testa sa izuvijanim talasastim ivicama.
Orekjete (ital.Orecchiette) su vrsta sveže testenine sa jajima, prečnik im je 2 do 2,5 cm, imaju svoje tradicionalne prelive u različitim regijama.
Orzo je testenina u obliku zrna pirinča.
Papardele (ital.Papardelle) su dugačke i ravne, široke 2-3 cm, savijene testenine,poreklom iz Toskane.
Pene rigate (ital. Pene rigatte) su vrsta rebraste, šuplje i kratke testenine, sa ukoso zasečenim krajevima koji liče na pero za pisanje.Dužine su oko 4 do 5 cm, a prečnik je oko 5 mm. Zbog rebrastog izgleda dobro upijaju soseve i prave se sa različitim sosevima.
Picokeri (ital. Pizzoccheri) je testenina od mešanog brašna-pšeničnog i heljdinog, vel. 10x40 mm. , koja se koristi u jelu sa keljom, krompirom i sirom u Lombardiji.
Ravioli su kvadratna testenina koja se puni najčešće filom od sira i spanaća, mada može i mesom ili drugim nekim nadevom. Prečnika je 3 do 4 cm.
Rigatoni su cevasta , rebrasta testenina, dužine do 6 cm. a prečnika oko 1,5 mm. Liče na pene rigate, ali im krajevi nisu zašiljeni. Takođe se kombinuju sa brojnim sosovima.
Špageti (ital. Shpagetti) su dugačke testenine koje mogu biti debljine od 1,8 mm do 2 mm. Duge su 30 cm. Jedne su od najpoznatijih testenina u svetu i najpoznatije su one sa
bolonjeze ili milaneze sosom ili karbonara, mada mogu da se prave i sa drugim sosovima.
Zvezdice su posebna vrsta testenine za supu
Taljatele su sveže testenine dužine 30 cm. ali se uvijaju u obliku gnezda. Mogu da budu i isečene na kraće komade i onda nisu uvijene kao gnezda. Kao i sve ostale testenine kombinuju se sa raznim sosovima, bilo tradicionalnim ili nekim novijim.
Tortelini su vrsta punjene testenine vel. oko 5 cm. Pune se različitim nadevima, često sa mesom, a krajevi su savijeni na poseban način.
Vermičeli (ital. Vermicelli) je testenina u obliku crvića, debljine 2,5 mm i dužine oko 2 cm. Ovo je klasično u Italiji , dok se u nekim evropskim zemljama prave tanji i duži, a pod tim imenom se prodaju i neke azijske testenine. Jedu se i sa sosovima, ali i hladne u salatama.
Njoke (ital. Gnocchi) se često nazivaju testeninom, ali one to nisu jer se prave od brašna pomešanog sa kuvanim krompirom. Kao i prave testenine kombinuju se sa raznim sosovima i u mnogim jelima.
Ni knedle za supu nisu testenina, one se prave nekad od brašna i jaja ili od hleba, a mogu da budu i mesne knedle ili sa slaninom.
još neke testenine:
domaća fida za supu
flekice
Comments