top of page
Writer's pictureJelena Stefanović

IRSKA KUHINJA



Ishrana Iraca pre otkrića Amerike sastojala se od jednoličnih kaša, sira, mleka i žilavog mesa koje je jedino bilo dobro za poznate irske čorbe. Obroci su se pripremali od ostataka pri obradi mesa kao što su svinjske nožice ili krv. Sa otkrićem Amerike i donošenjem novih vrsta povrća otuda, Irci su postali zavisni od krompira do te mere da su pretrpeli veliku glad polovinom 19.veka, kada je nekoliko godina za redom rod krompira podbacio. Tada je preko 1,5 milion ljudi umrlo od gladi, a isto toliko se iselilo iz Irske iz istog razloga.Na irsku kuhinju uticali su, kao i drugde, susedne zemlje. Tako se uticaj Francuske ogleda u jugozapadnom delu Irske koji je poznat je po sirevima i dobrim pecivima. Uticaj Engleske se vidi u velikom broju sličnih jela, naziva, onome što doručkuju.


Doručak

Svаki puni irski doručak uključuje neke ili sve od ovoga: slanina, kobasice, pečeni pasulj , jaja, gljive, grilovani paradajz i možda neki kuvani ostatak krompira . Tu će biti tost, peciva puter, marmelada i puno čaja. Mogu da se dodaju i voćni kolači. Ono što ga razlikuje od punog britanskog doručka jest uključivanje crnog ili belog pudinga (drisheen) . Hleb je takođe irski, od sode kako bi se razlikovao od britanskog doručka.

Dva su najpoznatija doručka-irski doručak: na tanjiriću bude prepržena mesnata slanina, 2-3 kobasičice, 2 jaja na oko, komadić bele i crne krvavice, ponekad se dodaju pečurke, pasulj, džigerica i česnica ili prepržene pogačice od krompira-boxty ili tost. Drugi doručak jealsterski prženac, sličan je prvom, ali sečesnica uvek služii umesto krvavice se stavlja jagnjeća džigerica. Uz doručak se pije jak crni čaj(Asam) uz malo mleka

Hleb i pekarski proizvodi su vrlo važne namirnice. Irski specijalitet je hleb sa sodom ili sa krompirom. Zbog posebnog brašna koje se teško diže, u Irskoj se upotrebljava brza i jednostavna priprema hleba sa sodom. Osim sode bikarbone, hleb sadrži brašno i punomasno mleko. Postoji niz varijacija, sa začinskim travama, bobičastim voćem itd. Izvrstan je i vrlo hranljiv hleb od krompira. Aromu irskog hleba ističe i dopunjuje kvalitetan domaći irski puter i marmelada koju vole da namaću preko.

Irci vole peciva. Bela kifla se pravi od belog brašna, slasna, meka iznutra, a hrskava spolja.U nju se stavlja pržena slanina ili viršle za doručak, ali može da se stavi i mesni narezak ili pohovano meso za ručak.


Namirnice u irskoj kuhinji Od otkrića Amerike temelj tradicionalne irske kuhinje je krompir. Krompir se jede na sto načina: pečen u kori, kao pire, baren, pečen, pržen, a od njega se prave hleb i kolači. Uz krompir se najčešće jede slanina. Povrće se jede sezonski sa naglaskom na šargarepu, zelje, luk, cveklu i repu.Van sezone jede se kiselo povće kao prilog mesu. U današnje vreme u gradovima sveže povrće dostupno je cele godine. Konfiguracija terena u Irskoj je pogodna za stočarstvo, te se gaje krave, koze i ovce koje daju najfinije mleko, a od koga se prave lokalni specijaliteti. U proizvodnji se ističu mekani i tvrdi sirevi, oni sa plesnima. Pravi se odlično irsko kiselo mleko i vrlo kvalitetan puter, koji Irci obožavaju. Od mesa Irci najviše jedu jagnjetinu i govedinu koja se najviše i gaji, svinjetina se mnogo ređe koristi, a koristi se i meso divljači.Glavna jela su im gulaši, krvavice, kobasice, slanina, šunka i druga jela sa mesom, mada se često koriste lošiji komadi mesa i iznutrice. Ističu se neke neobične kombinacije mesa, na primer jagnjetina sa viskijem i marmeladom od narandže.

Morski plodovi u irskoj kuhinji veoma su zastupljeni. Podjednako se jedu riba, školjke i morske alge, losos, jegulje, dagnje i brojni specijaliteti sa morskim algama. Čuvene su ostrige sa zapadne obale kojima je posvećen i Festival ostriga u septembru. Postoji i poseban festival morskih plodova koji se održava u aprilu. Alge se najčešće jedu kuvane na kriški toplog tosta. Školjke u irskom loncu najčešće plivaju u viskiju, vinu ili pivu, spremaju se sa jajima, pavlakom i drugim dodacima.


Glavna jela koja se jedu za ručak:

Klasična irska jela su čorbasta i zasitna.


Skirts end kidnis-to su komadići mesa uz kičmu i rebra, premali da bi se iskoristili za nešto drugo,a uz njih idu bubrezi, crni luk,beli biber i krompir, dobija se svetlija čorbica.


Krubins su kuvani svinjski papci i jedu se rukama.


Bejkon end kebidž se prave od komada suvog mesa kuvanih sa kupusom i krompirom, dodaje se i drugo povrće, crni luk,šargarepa ili repa.


Iriš stew-tradicionalna verzija je isključivo sa ovčijim vratom, krompirom, crnim lukom i vodom. Krčka se satima jer se obično koristilo meso starijih životinja, pa je bilo neophodno dugo kuvanje na slabijoj vatri.


Kolkenon je jelo od krompir pirea sa keljom ili kupusom, začinjen mladim lukom, puterom. solju i biberom.Ponekad se dodaju mleko, pavlaka, vlašac ili praziluk. Često se služi uz kuvanu šunku ili suvo meso. Čemp je sličan, ali bez kelja ili kupusa.


Kodl ima korene u ishrani radničke klase Dablina i predstavlja one ostatke hrane na kraju nedelje koji se nisu pojeli i koji se zatim polako peku u rerni satima. U kodl se obično stavljaju svinjske kobasice ili ostaci kuvane slanine ili prošaranog suvog mesa zajedno sa kuvanim krompirom i crnim lukom. Kuva se u vodi koja je nastala kuvanjem mesa i kobasica. Jedini začini koji se dodaju su uglavnom so, biber i peršun. Tradicionalno se uz ovo jelo pije stout (jako crno pivo).


Dimljeni losos na irski način

Danas je teško naći svežeg lososa u Irskoj, ali ako ga nađete na meniju to će biti negde između aprila i juna. Obično se služi sa belim sosom, krompirima i prolećnim zelenim povrćem.


Dablinski škampi sa limunom i belim lukom



Deserti

Posle obilnog i energetski pojedenog obroka sledi desert. Brojni pudinzi, šejkovi sa bobičastim voćem, od čokolade, kafe, razni kremovi sa viskijem i likerima, pa pite, torte, kolači sa jabukama ili kiselim mlekom, kolači sa suvim voćem, deo su raznovrsne irske desertne ponude. Omiljene irske poslastice su: Barmbrek, odnosno irski slatki hleb sa belim i crnim grožđicama, koji se služi uz popodnevni čaj i obredno za Noć veštica. U njega se stavljaju razni predmeti sa određenim značenjima (kao kod nas u česnici) i lomi se kao i naša česnica. Nije bogat i sladak kao kolač, ali je slađi od običnog hleba.

Čuveni irski skonsi mogu biti i slatki i slani, tu su zatim i Porter Cake, Irski kolač sa nanom, tradicionalni irski Boiled cake ili kuvani kolač (naziv kuvani dobio jer se deo sastojaka kuva pre pripreme samog kolača). Postoji mnogo razlicitih verzija ovoga kolaca, a grozdjice i zacini su uglavnom sastojci vecine. Kazu da je kuvani kolač sigurno nastao u vreme kada nije bilo svega u izobilju, a suseno voce i orasasti plodovi se cuvali za zimu i uz malo zacina pretvarali u divnu mirisnu poslasticu koja se servirala uz solju toplog caja. Od torti je poznata Guiness torta.


Pića

Irci su poznati po dobrom pivu koje prave, ali i koje mnogo piju. Središte njihovog društvenog života su pabovi. Pab ne uživa samo kod pivopija kultni status već je i ceo svet prigrlio tu atmosferu. Pije se čuveno pivo sa dugom tradicijom od preko dva veka-"Ginis" Odmah uz pivo mesto zauzima viski. Čaj je vrlo popularno irsko piće koje se konzumira tokom celog dana. Izbor čajeva je veoma širok, a omiljeni su jaki crni čajevi koji se služe uz toplo mleko i šećer. Od ostalih pića Irci se mogu pohvaliti čuvenim likerom Baileysom i Irskom kafom.Bailey’s je izmišljen tek 1971. i važan je irski izum kao i irska kafa, koja je nastala 1940, kada je Davina Dejvidson sipala promrzlim američkim turistima visku u kafu i rekla im da je to irska kafa.


285 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page