FARBANJE USKRŠNJIH JAJA
- Jelena Stefanović
- Apr 20
- 6 min read
Updated: Apr 22
Farbanje jaja za Uskrs je davnašnja tradicija u hrišćanskom svetu. Jaja su simbol rađanja novog života, pa time i pobede nad smrću. I u prethrišćanska vremena su se farbala jaja kao simbol obnavljanja života. Ova tradicija je postojala još i u staroj Persiji, a i danas se za njihov praznik Norouz-prvi dan proleća, farbaju jaja. Hrišćanska tradicija datira još iz prvog veka nove ere, kada je, po legendi, Marija Magdalena došla kod cara Tiberija da propoveda hrišćanstvo, a on joj je rekao da će u to poverovati kad bela jaja u korpi pocrvene. Na to je Marija uzviknula "Hristos vaskrese" i jaja su pocrvenela. Postoje i druge legende o crvenim jajima, poput one o golubici koja je imala gnezdo sa jajima podno krsta na kome je Isus bio razapet, te je njegova krv kapala po jajima i obojila ih u crveno. Ili ona o stražarima kraj Isusovog groba, od kojih se jedna plašio da Isus ne oživi, dok su mu se drugi smejali i govorili da će se to desiti kad pečena kokoš, koju su jeli, poleti i snese crveno jaje. To se u isti čas i dogodilo. Kako god da se stvarno desilo, crveno jaje je postalo simbol pobede nad smrću. Farbanje jaja kao tradicija vezana baš za Uskrs pominje se od XII veka, a u Srbiji od XVI veka u smislu nevino prolivene Isusove krvi. Crveno jaje je radost obnavljanja života, a kod nas se, najčešće, farbaju na Veliki petak, mada je u nekim krajevima i drugačija tradicija. Prvo jaje koje se ofarba, obično crveno, ostavlja se kao čuvarkuća, do sledećeg Uskrsa.
Vekovima su se jaja farbala samo crvenom bojom od varzila ili u lukovini, a šarala su se uz pomoć voska. Decenijama unazad pojavio se trend farbanja jaja u raznim fabričkim bojama, kao i ukrašavanje sličicama sa prigodnim religijskim motivima ili motivima pilića, zeca i jagnjeta, što sve ima simbolična značenja. Danas se pojavljuju sve kreativnije tehnike ukrašavanja jaja, ali se i vraća trend bojenja prirodnim bojama.
Kod nas je običaj da se jaja farbaju i za pobusani ponedeljak-to je prvi ponedeljak posle praznovanja Uskrsa, tj nedelju dana kasnije. Ta jaja se iznose na groblje kao prinošenje žrtve mrtvima.
Opšta pravila za farbanje:
-jaja moraju da budu sobne temperature da ne bi pucala
-uvek u vodu dodajte dobro punu kašičicu soli i kašiku alkoholnog sirćeta, sirće bolje vezuje boju.
-da bi vam boje bile izraženije koristite bela jaja ili obična izbelite na sledeći način:
jaja blago operite mlakom vodom, pa ih stavite takođe u šerpu sa mlakom vodom, za 10 jaja treba pola litra vode i pola litra alkoholnog sirćeta sobne temperature. Stavite na ringlu, na srednju jačinu, neka polako provri, a onda neka tiho vri 10 minuta, sve vreme skidajte penu, kao kad kuvate slatko. Posle 10 minuta, sklonite sa ringle, dodajte malo hladne vode, pažljivo, da jaja ne popucaju i pustite da se prohlade, da možete da držite jaje u ruci. Onda uzmite jedno po jedno jaje i pažljivo ga prebrišite hrapavom stranom čistog sunđera za sudove, tako ćete skinuti žućkasti deo boje i jaja će ispod ostati bela, to radite po slabim mlazom hladne vode da se žućkasta boja odmah spira.Osušite jaja suvom krpom. Imajte na umu da je posle izbeljivanja ljuska jajeta nešto tanja i manje čvrsta.
-da bi jaja posle bojenja bila što lepša, premažite ih uljem uz pomož komadića gaze ili silikonskom četkicom za premazivanje kolača i hlebova. Jaja će dobiti lep sjaj, iako se deo ulja upije. Jedino se jaja kuvana u vinu ne premazuju uljem da se ne skinu kristali.
Bojenje:
-Svetlo zelena boja jaja može da se dobije kuvanjem jaja u većoj količini koprive ili spanaća, slično kuvanju u lukovini. Svežu koprivu ili spanać potopite u vodu, prokuvajte da puste boju, pa dodajte jaja i skuvajte 15 minuta, ali ih ostavite da upijaju boju još neko vreme, dok se ne ohlade, sve zavisi koju nijansu želite.
-Tamno crvena, bordo, boja se dobija kuvanjem u varzilu, što je vrsta biljke.
-Svetlija crvena boja se dobija kuvanjem u soku od višanja. Sok od višanja prelijte preko jaja, da budu potpuno pokrivena i skuvajte ih u soku. Dužinom ostajanja jaja u vodi posle kuvanje određujete nijansu boje.
-Ljubičasta boja na slici se dobija kuvanjem u crnom vinu (vina treba da bude toliko da sva jaja budu pokrivena u potpunosti) uz dodatak kašičice šećera, jaja se kuvaju oko 15 minuta, sklone se sa ringle i ostave poklopljena da se ohlade i da se formiraju kristali na jajima-najbolje preko noći. Ova jaja se ne premazuju uljem da se kristali ne bi skinuli.
-Roze nijanse do bordo dobijaju se potapanjem u vodi od cvekle, cvekla ima intenzivnu boju, pa ne stavljajte puno ako nećete jako tamnu boju-prvi red na slici. Obično je dovoljno jednu veću glavicu cvekle iseći na manje komade i skuvati, pa u tu vodu stavite da odstoje već skuvana jaja.
-Žućkasto-rozikaste nijanse se dobijaju kuvanjem u ljuskama crvenog luka-drugi red na slici
-Tamnije žuta jaja se dobijaju kuvanjem u lukovini (odokativno napunite šerpu ljuskama crnog luka i preko poređajte jaja, pa kuvajte 15 minuta), jedino ova jaja ne moraju da budu bela-treći red na slici.
-Svetlo žuta se dobijaju kuvanjem u kurkumi. Za kuvanje u kurkumi trebaju vam 2 pune supene kašike kurkume na 1 litar vode za desetak jaja. Kao i kod kuvanja u vinu, kuvajte ih 15 minuta, ali ih ostavite bar pola sata u vodi ili duže, zavisi koju nijansu žute želite da dobijete-četvrti red na slici.
-Ako kurkumi u vodu dodate nekoliko listova crvenog kupusa dobićete neke zelenkaste nijanse, zavisno koliko dugo držite jaja u toj vodi-peti red na slici.
-Borovnice daju nijanse plave boje-šesti red na slici.
-Nijanse plave boje ćete dobiti i kuvanjem u čaju od hibiskusa-na 10 jaja stavite 5 kesica. Kao i kod svih ostalih bojenja, nijanse boje zavise od dužine držanja jaja u vodi.-sedmi red na slici.
-Jarku crvenu boju jaja možete da dobijete i farbanjem u vodi kojoj ste dodali 4 supene kašike slatke aleve paprike.


Ukrašavanje jaja:
-jaja možete da uvijete u mrežicu od džakova u koje se pakuje luk ili krompir-isecite od džaka kocke veličine otprilike 12x12 cm, stavite nekuvano jaje i skupite krajeve mrežice, pa uvežite kanapom. Tako ih stavite da se kuvaju u odgovarajuću boju. U mojoj korpi su to crvena jaja.
-uzmite gazu, pa je isecite na iste kocke kao i ovu mrežicu-12x12 cm. Nekuvana jaja ovlažite hladnom vodom, pa ih provaljajte kroz sitno isečene ljuske crnog i crvenog luka. Onda ih stavite na sredinu gaze i podignite krajeve, pa vežite kanapom skupljene krajeve. Stavite da se kuva u željenoj boji, a posle kuvanja samo blago smaknite gazu i ljuske, eventualno pod mlazom tople ili mlake vode. Kod mene u korpi su to ovaj put zelena jaja.
-gazu pripremite na isti način, ali ovlažena jaja uvaljajte u suvi pirinač, pa ih uvežite u gazu, kako je i prethodno opisano. Skuvajte ih u željenoj boji, kod mene je bila lukovina, posle skinite gazu i isperite pirinač pod slabim mlazom mlake vode.
-ljubičasta jaja u mojoj korpi su kuvana u vinu.
-jaja koja su samo našarana bojom, su prvo skuvana samo u vodi. a onda sam ih stavila u sud za kuvanje na pari, dole je vrila voda, jaja sam poređala u sud, poprskala ih sirćetom i po njima posipala nekoliko raznih boja. Jaja se ostave poklopljena na pari desetak minuta, za to vreme se one boje razliju i išaraju jaja. Ovaj put mi je to nešto lošije ispalo nego ranijih godina.

ova slika je od jednog od ranijih Uskrsa.
-naravno, klasika je stavljanje listića bilja na jaje, pa u svilenu čarapu, da se skuvaju.


-šaranje voskom nikad nisam naučila kako treba, pa to i ne radim.
-ova jaja su rađena tehnikom sa indigo papirom. Indigo se iseče na kocke otprilike 12x12 cm, presavije se na pola i makazama na nekoliko mesta se iseče komadić indiga u obliku trouglića. U tako pripremljene indigo papire se uvije jaje, stavi u svilenu čarapu ili gazu i skuva u nekoj boji, samo da nije plava, jer je indigo plav. Dobije se mramorno jaje kad se skine gaza i indigo sa kuvanog jajeta.

-dekupaž tehnika šaranja jaja je trenutno najmodernija. Sa salveta se iseku sitniji motivi, obično cvetni ili uskršnji, pripremi se jedno umućeno belance i četkica, pa se isečeni detalj prisloni na (skuvano) jaje i lagano se premaže belancetom, bez pritikivanja da se salveta ne pocepa. Pri tom jaje treba da stoji na postolju za jaje ili jednoj običnoj rakijskoj čašici. Kad se završi nanošenje motiva i premazivanje, jaje se ostavi da se sve to osuši.
-slična tehnika je i uz pomoć boja koje se nanose preko salvete. Jaja se skuvaju, pa se uviju u obične, bele salvete, najbolje je da se na vrhu vežu gumicom. Boje koje želite da koristite sipate u čašice sa malo vrele vode i kašičicom sirćeta, svaku boju u posebnu čašicu naravno. Promešajte da se boja rastori, pa štapićem za uši umočite u željenu boju i dodirnite na nekoliko mesta jaje uvijeno u salvetu. Onda umočite u drugu boju i opet dodirnite jaje na nekoliko mesta, tako postupite sa svim jajima i svim bojama. Pritisnite malo salvete uz jaje da se boje bolje prime i malo izmešaju, prošaraju. Ostavte jaje desetak minuta da se osuše pa skinite salvete.
-popularno je i ukrasiti već obojeno jaje listićima zlata koji se nanesu četkicom ili zlatnim prahom za jedan elegantni efekat.
Kommentare