top of page
  • Writer's pictureJelena Stefanović

ESPRESSO KAFA I KAFE NA BAZI ESPRESSA

Updated: Aug 19

ESPRESSO kafa je kratki kafeni napitak dobijen tamnijim prženjem zrna kafe, čime se ozbeđuje veća količina ekstraktivnih materija i snažnija aroma. Da bi espresso kafa bila odlična veoma je važno da se obezbedi odgovarajuće mlevenje, pravilno presovanje kafe, podešavanje temperature i pritiska aparata, kao i da se vodi računa o čistoći samog aparata. Espresso kafa se služi u maloj šolji od debelog porcelana zapremine 100 ml. ali se šoljica puni samo oko 40 ml. Namena espressa je da se popije u jednom gutljaju i najbolje je popiti ga u prva 2 minuta, dok se ne ohladi. Espresso se pravi od posebnih vrsta kafe-robuste i arabike- uz pomoć specijalnog aparata za espreso kafu, kod kojih se vrela voda pod jakim pritiskom propušta 25 do 30 sekundi kroz krupnije mlevenu kafu. Mnogima je ova količina kafe premala, pa se sve češće pije produženi ili dupli espresso.

Kod produženog espressa dodaje malo veća količina vode ili mleka, zavisno od ukusa. Dobar espreso ćete prepoznati po penastom kremu odozgo koju nije lako dobro napraviti, to znaju dobri baristi. Pena mora da ima određene kvalitete- dugotrajnost (postojanost, izdržljivost, gustinu i čvrstinu. Pena mora opstati najmanje nekoliko minuta pre no što se razgradi. .

Kome jedan espresso nije dovoljan, može da naruči„DOUBLE SHOT“ espreso. To su dva espresa u jednoj šoljici.

Dupli espresso nije isto što i PRODUŽENI espresso. Produženi espresso je razređen sa malo više vode ili mleka (dakle razblažen), kako ko već više voli. Ovaj produženi espresso se zove i Cafe Lungo. Priprema se obično sa dvostruko više vode nego za espreso, pa u šoljici dobijete oko 60 ml.kafe. Količina same kafe za pripremu produženog espressa je ista kao i za obični espresso-7-8 gr. po šoljici. Produženi espresso, odnosno, cafe lungo ima nešto izraženiju gorčinu, što dolazi otuda što je ista količina kafe izložena duplo većoj količini vrele vode i produženom vremenu ekstrakcije na ceo minut, te se pri tome oslobađa više gorkih ukusa.

RISTRETO je kratki (mali) espresso. Služi se u istoj šoljici za espresso, ali se ona puni samo do 1/4. Ima intenzivniju aromu i bogatog je ukusa, pa je mnogima omiljen. Takođe je pogodan je za jutarnju kaficu „na brzaka“.Ristreto je mali espresso. Kao i kod produženog espressa, i kod ristreta u šoljici ima ista količina kafe, 7-8 gr., samo je tečnosti upola manje. Kafa za ristreto je finije mlevena nego za običan espresso, a intenzivan ukus se dobija ili jačim pritiskanjem kafe u portafilteru ili skraćivanjem vremena esktrakcije.


Za pripremu italijanskog espressa potrebno je:

Od opreme: kafe aparat, kafa, porculanska šoljica

Zagrejte kafe aparat na određenu temperaturu. U dozer za kafu sipajte samlevenu kafu.

Dozer dobro stegnite. Šoljica za kafu treba da bude topla, jer ako kafa curi u hladnu šoljicu brže će se ohladiti, i neće uspeti ni da razvije svu aromu.

Pustite kafu da curi niz zidove šoljice kako bi pena, ili ’kajmak’ kako mi kažemo, bila što kvalitetnija.

Nakon što se šoljica napunila do najviše ¾ svoje zapremine, kafa je gotova, pa zaustavite curenje kafe i sklonite šoljicu ispod dozera.

Sada je po želji zašećerite i eventualno dodajte mleko ili neku drugu aromu.





Od espressa su izvedene mnoge vrste kafe sa dodacima:

ESPRESSO CON PANNA-espreso sa šlagom pravi se tako što se na espresso dodaje šlag. Može da se pravi i sa duplim espressom. U anglosaksonskim državama ovaj napitak zovu Bečka kafa (café Vienne), dok Beču pod tim podrazumevaju sasvim drugačiju kafu, pravljenu sa mlekom, a ne sa šlagom.



CAFFE GRANITO je skuvana jaka, zasladjena kafa, zatim zamrznuta, pa izmrvljena i u šoljici prelivena likerom od kafe.

CAFE ROYAL-carska kafa, je jaka, zaslađena kafa, sa umućenim žumancetom, flambirana konjakom.

CAFFE MACCHIATO je espresso kafa u koju se doda par kapi mleka i malo pene od mleka.

Makijato je, uz espreso i kapućino, najpoznatija italijanska kafa. I makijato se služi u malim šoljicama, sa malo penušavog mleka na kafi. „Makijato“ bi u bukvalnom prevodu značilo „uflekan", dakle,to je espresso uflekan sa vrlo malo mleka i fine mikropene na vrhu. Ovo je „zlatna sredina“ između kapućina i espresa. Pošto se u Italiji kapućino pije samo ujutru, makijato kafa se pije popodne, kako bi mleko espresu dalo malo bolji ukus. Kafa makijato je odličan izbor za ljude kojima je espreso jak, a kapućino previše slab i mlečan.

LATTE MACCHIATO se priprema tako što se u 2dcl. toplog mleka doda 30ml espresso kafe, ali bez karamel sirupa.

Danas možete naći i ledeni makijato u više različitih varijanti.

MOCA CAFFE ILI MOCACCINO je jedan veliki kapućino sa dodatkom čokolade. U espresso se dodaje ili sirup od čokolade ili kakao u prahu. Može se praviti i sa crnom, belom ili mlečnom čokoladom, pa imamo crnu ili belu moku. Kao i kod kapućina, na vrhu ima mikropenu od mleka. Obično se služi u staklenim čašama, tako da se na njima jasno mogu ocrtati slojevi espressa, čokolade i mlečne pene.

CAFFE BRULOT je jaka kafa sipana u šoljicu i preko izmrvljenog leda sa kašičicom maraskina, ili konjaka, ili ruma, a može biti i flambirana.

CAFFE AMERICANO je vodom razređena espreso kafa i pogodna je za one koji ne vole jaku kafu. Mnogi je uopšte i ne smatraju kafom.




CAFFE AFFOGATO je espresso preliven preko kugle sladoleda od vanile, ali neki ga prave i sa sladoledom od čokolade. Moglo bi se reći da je to kugla sladoleda potopljena u espresso. Ponekad afogato ukrašavaju sa šlagom na vrhu.

CAFFE CORRETTO je kafa sa dodatkom lozovače (u severnoj Italiji) ili sa likerom od badema (na jugu Italije).

CAPPUCCINO je espreso kafa sa vrelim mlekom koje je pod parom zapenilo, posuto kakao prahom. To je kombinacija 1/3 kafe, 1/3 toplog mleka i 1/3 mlečne mikropene.

Priprema se na tako što se u espresso dodaje posebno pripremljeno mleko sa mikropenom. Ovako mleko moguće je pripremiti samo na espresso aparatima na kojima postoji posebna slavina za ispuštanje vrelog vazduha direktno u posudu sa mlekom. Na taj način mleko se zagreva upumpavanjem vrele pare do temperature od oko 70 stepeni, vodeći sve vreme računa o mikropeni. Kapućino koji ima na vrhu penu sa vidljivim balončićima od vazduha, nije dobro pripremljen. Pena treba da bude glatka kao krema ili pavlaka, što pre svega zavisi od sposobnosti bariste.

CAFFE LATE priprema se na sličan način kao kapućino, samo što umesto obavezne pene na vrhu, koju ima kapućino, u kafe late ide samo kremasto pripremljeno zagrejano mleko bez pene. Razlika je i u serviranju, caffe late se najčešće služi u staklenim čašama, a kapućino u porcelanskim šoljama. Po želji se ukrašava kakaom na vrhu. U Italiji se caffe late leti servira sa hladnim mlekom, čak i sa hladnom kafom.


EISKAFFEE je hladna kafa sa sladoledom od vanile, šlagom i izmrvljenim ledom.

IRISH COFFEE je zaslađena kafa sa irskim viskijem, šlagom, slamkom i kašičicom.

CAFFE VERKEHRT- obrnuta kafa je pripremljena od više mleka nego kafe, praktično, kao bela kafa.

NOISETTE je espresso kafa sa samo par kapi mleka. Može da se pravi i sa običnom, crnom kafom.


Recept za makijato:

Sastojci:

18 gr. kafe u zrnu

60 ml. vode

30 ml mleka


Sameljite kafu u mlinu za kafu dok ne bude sitno samlevena (veličine zrna soli). To je idealna veličina za espreso.

Ako nemate mlin, možete kupiti i pripremljenu kafu za espreso.

Ubacite kafu u predviđenu vrećicu u aparatu za espreso i ravnomjerno je rasporedite. Ako nemate aparat, upotrebite džezvu za espreso – samo stavite kafu u filter.

Napravite espreso u aparatu ili u džezvi prema uputstvima: ostavite da voda teče oko 30 sekundi kako bi se kafa maksimalno iskoristila.

Mleko zagrejte na oko 60°, da počne da „zuji“.

Sada samo uspite mleko u espreso i poslužite odmah vruću kafu. Ako ima previše pene od mleka na kafi, skinite je kašikom. Možete dodati šećer, ukrasiti kafu cimetom ili je piti bez dodataka.


Za ledeni makijato:

Sastojci:

60 ml jačeg espresa

200-250 ml hladnog mlijeka

10 ml sirupa ili nekog zaslađivača

5 kocki leda


Napravite espreso kao i prethodno.

Sipajte mleko i led u mlender. Dodajte i tečni zaslađivač – med, karamel, sirup od agave ili javorov sirup. Neka blender bude uključen bar jedan minut da bi se led razbio. Nastavite sa mućenjem dok ne ostanu grudvice leda u napitku.

Na kraju, ubacite u mešavinu i svježe napravljen espreso ili običnu, crnu kafu. Ako pravite ledeni makijato sa običnom, a ne kafom za espreso, treba vam samo polovina pripremljenog mleka.

Ledeni makijato se služi odmah, u čašama. Ako želite, možete ga ukrasiti sirupom od čokolade ili karamele.




17 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page