Engleska kuhinja nije poznata po nekim izuzetnim specijalitetima. Na njenu kuhinju pre svega uticao je geografski, ostrvski, položaj i klima, ali i značajan je istorijsko-politički element, jer je Engleska, odnosno Britanska imperija, bila kolonizator velikom broju zemalja iz kojih je poprimila brojna jela i upotrebu novih namirnica i začina i-čaja.To se odnosi ponajviše na Indiju i ceo indijski potkontinent i zemlje Jugoistočne Azije. Poslednjih decenija na njihovu kuhinju utiče i priliv doseljenika iz tih bivših kolonija koji sa sobom donose svoja tradicionalna jela. Ipak, mnoga tradicionalna jela i navike u ishrani zadržale su svoj osnovni oblik i danas.
Britanci kao narod mnogo drži do tradicije i vrlo teško menjaju navike. Najpoznatije tradicije u engleskoj kuhinji su tipičan engleski doručak i popodnevni čaj u pet.
Za Engleze doručak je najvažniji obrok. Čuveni engleski doručak ima dugu tradiciju na celom britanskom ostrvu i narod ga konzumira kod kuće pre odlaska na posao. Kompletan engleski doručak je jak jer je ujutru potrebno više energije za radni dan. Tradicionalni engleski doručak se sastoji od: kuvanog pasulja u paradajz sosu, fileta lososa, prženog jajeta, tosta, začinjene svinjske kobasice, nemasne slanine, pečurki, marmalade od narandže i engleskog čaja sa mlekom. Ovaj kompletan doručak je dosta težak, kaloričan, ali prilično jeftin, a ukusan. Za naše pojmove neobično je da se pasulj jede ujutru. Alternativa engleskom doručku je ovas u raznim oblicima, najčešće kao ovsena kaša. Ostali obroci koji slede tokom dana treba da budu redovni ali laganiji. Međutim, i to se polako menja u poslednjim decenijama, kako već diktira moderan način života i radno vreme.
U vreme ručka Englezi su na poslu. Onda ručaju najčešće ono što su poneli od kuće, znači neki lagan sendvič, supu ili salatu od povrća, sir i voće. Ploughman's lunch, tipičan seoski ručak je nešto drugačiji nego u gradu, a sastoji se od peciva, cheddar sira, ukiseljenog povrća i salate.
Jedna od prvih asocijacija na Engleze i njihovu kuhinju je čuveni popodnevni čaj u pet. Englezi retko piju kafu, ali zato uživaju u čaju koji se obično služi uz neki sendvič ili kolačiće sa džemom ili kremom i razna peciva. Popodnevni čaj treba da traje par sati jer je to vreme za druženje sa prijateljima. Može da uključi i čašu šampanjca ponekad.
Večera se sastoji uglavnom od barenog i svežeg povrća, ribe ili mesa, kao i raznih pita napravljenih od ovih namirnica. Za večeru može da se posluži crna škotska krvavica (“crni pudding”), Welsh rarebit-tost hleb preliven sirom koji je rastopljen u pivu pa zapečen, škotsko jaje itd..
Od pića pije se dobar škotski viski, kao i pivo.
Čuveni Worcestershire sauce ili Vuster sos osmišljen je u Engleskoj.
Namirnice
Od namirnica dosta se koristi meso ( jagnjetina,junetina, piletina, riba -uglavnom škotski losos) i povrće, najviše krompir. Testenine, peciva i slično namirnice, kojih u drugim evropskim kuhinjama ima dosta, nisu toliko zastupljeni na ostrvu. Englezi prave i dosta troše neke čuvene sireve, najpoznatiji su svakako čedar, stilton…
Poznata engleska glavna jela su:
-Riba i čips su tradicionalno britansko jelo je poznato širom sveta. Najbolje se riba i čips pripremaju na engleskom primorju-Brajton, Blekpul ili Vitbi. Riba i čips se tradicionalno jedu uz muši grašak začinjen solju i sirćetom.
- Nedeljno pečenje je britanski klasik. Ovo jelo se tradicionalno jede bilo kad od 12 časova do 5 popodne nedeljom. Nedeljno pečenje može da se priprema od ćuretine, govedine, svinjetine, piletine ili jagnjetine. Uz nedeljno pečenje obavezno ide i Jorkširski puding. Tradicionalno, pečenje osim mesa, dopunjuje se krompirom, sosom i drugim povrćem, recimo grašakom. Osim ovoga, obavezan deo ovog klasičnog, nedeljnog ručka su gravy sos (od pečenja), zatim sos od nane ili žele od ribizli koji idu uz jagnjetinu ili sos od brusnica koji ide uz ćuretinu na pr. Nedeljni ručak treba da bude toliko obilan da se posle njega teško hoda.
-Pire se često jede i kombinuje se sa kobasicom ili sa pitom ili sa keljom i kupusom (colkennon) ili sa jajetom (champ).
-Rozbif-najbolji komad junetine koji se peče, a onda ga treba seći oštrim nožem na tanke šnite.Može da se poslužiti toplo, hladno, u sendviču, preliven sosom od pečenja- savršeno je za sve varijante.
-Srčanke-vrsta školjki u sosu
-Angels on horseback- anđeli na konju-staro englesko predjelo od ostriga uvijenih u slaninu, pa zapečenih.
-Velington junetina je komad bifteka, garniran sosom od pečuraka i umotan u testo, pa pečen
-Pastirska pita sa mesom
-Porterhaus steak
-Pileća tika masala-jelo koje je osmišljeno u Škotskoj, a izmislili su ga indijski kuvari koji su se doselili u Veliku Britaniju, po ugledu na indijske karije
-Irish stew-jelo koje potiče iz Irske
-Velške kuglice od mesa-faggots
-Haggis je čuveno škotsko jelo od iznutrica, ali koje ne prija svakom
-Bannoks-je vrsta tankog škotskog hleba od ječmenog brašna
Deserti
-Božićni pudding sa suvim voćem kuvan na pari
-Itonski nered- poslastica od šlaga i voća nastala u školi u gradu Itonu, jednostavno se pravi
-Voćni kupovi
-Velške palačinke sa mlaćenicom- Crempogs
-krembl- engleska pita sa korom od sipkavog, masnog testa, raznim voćem i mrvičastim slojem testa preko voća, pa pečena.
-Triffle koji može da bude sa raznim voćem i kremovima, često engleskim kremom
-Diplomat pudding
-Tipsy cake natopljen šerijem
-Kolač od lepljive karamele
- hot cross buns-slatko pecivo
-Klasični kolač Viktorija
- Bejkvel tart (Bakewell Tart)
-shortbread-vrsta škotskog peciva
-Cronnakan-još jedan škotski desert sa preprženim ovsenim pahuljicama, voćem i šlagom
Comentarios