top of page
Writer's pictureJelena Stefanović

DOMAĆA SREDSTVA ZA ČIŠĆENJE KUĆE

DOMAĆA SREDSTVA ZA ČIŠĆENJE KUĆE


Trend je da se vraćamo prirodnim stvarima-energiji, hrani, pa i sredstvima za čišćenje u kući. Tako su radile naše majke i bake, pa dosta toga treba naučiti iz njihovog iskustva. Prirodna sredstva za održavanje kućne higijene su efikasna a neškodljiva, jeftina i lako dostupna.


KUHINJA

Šta god radili u kuhinji, pranje sudova i čišćenje kuhinje je obaveza posle svakog spremanja obroka. Hrana prska iz šerpi i tiganja tokom pripreme, masna isparenja se svuda lepe, komadići hrane i mrvice na sve strane rasuti.


PROTIV KAMENCA

Belo alkoholno sirće je najjefikasnije prirodno sredstvo koje uklanja kamenca. Čišćenje kamenca sirćetom ukloniće svaku naslagu. Za redovno čišćenje sudopere pomešajte sirće i vodu u odnosu 50:50 i prebrišete. Za tvrdokornije naslage zagrejte sirće, natopite vatu njime i ostavite da odstoji, zatim prebrišite i isperite vodom – sve će biti čisto, a miris sirćeta će ispariti. Ponekad ovaj postupak treba ponoviti, mada u većini slučajeva kamenac nestaje nakon prvog puta.


Sirće je odlično sredstvo i za čišćenje mašina za pranje sudova. U njoj se zadržavaju masnoće, ostaci hrane po filterima i gumi na vratima, hvata se kamenac. Čisto belo sirće sipajte umesto sjaja za mašinu ali ovo radite samo ukoliko mašinu redovno održavate, odnosno, ako mašina nije zapuštena, inače otpali kamenac može da zapuši filtere.


MASNOĆE

Masnoće u rerni je lakše skinuti posle svakog pečenja, nego kad se vremenom zapeku i onda se teško skidaju.

Čišćenje rerne sodom bikarbonom i sirćetom odlično skida masnoću, crne skorele delove na rešetkama i zidovima rerne. Sirće sipajte u flašu- prskalicu i dobro isprskajte svuda po rerni. Za bolji efekat možete da kašičicu tečnog deterdženta za sudove sipate u to sirće i tom mešavinom isprskate rernu pre sode bikarbone. Onda mokrom krpom natrljajte svuda sodu bikarbonu i ostavite 1 do 2 sata, može i duže. Posle toga prebrišite krpom rernu i skinućete masnoću i prljavštinu. Rešetke iz rerne potopite u vruću vodu sa sirćetom i malo sredstva za čišćenje da odstoje jedno sat vremena, tako će nečistoće omekšati, i biće lakše da se očiste. Ako redovno čistite rernu, onda vam je dovoljno samo upotreba sirćeta bez sode bikarbone.


Mikrotalasna rerna se najbolje čisti tako što se u nju stavi posuda sa vodom i sokom od polovine limuna, rerna se uključi na najjače nekoliko minuta da se napravi dovoljno isparenja, a posle se samo prebriše krpom.


Ploča sa ringlama na šporetu se održava na sličan način-pospe se po njoj soda bikarbona, poprska se sirće, neko vreme to odstoji i onda se sve prebriše krpom.


Sunđeri za pranje sudova i krpe za čišćenje kuhinje-trulexi-su leglo bakterija, imaju ih više nego wc šolja. Zato je dobro da se na svakih par dana prokuvaju u loncu sa malo deterdženta, a obavezno kad se peru kuhinjske krpe u mašini za veš na 90 stepeni, staviti i sunđere i trulekse.


Hranu koja se zalepila za tiganje, plehove ili šerpe skinućete tako što ćete ih potopiti u vodu sa dosta soli, ostavite ih da stoji par sati i sve će se odlepiti, pa ćete lako oprati sud. Masnu šerpu napunite vrućom vodom i dodajte sirće, pa će se lako oprati.


Frižider se takođe čisti najbolje tako što se isprska mešavinom vode i sirćeta, pola-pola, i onda se prebriše krpom. U tu mešavinu može, ali ne mora, da se stavi par kapi nekog eteričnog ulja, recimo od limuna, radi boljeg mirisa.

U frižideru se često osećaju neprijatni mirisi iz nezatvorene posude sa hranom, hrane koja se pokvarila i slično. To može da se reši tako što se drži komad bajatog hleba u frižideru ili činijica sa sodom bikarbonom.

KUPATILO


KAMENAC u kupatilu se dobro uklanja mešavinom sirćeta i vode, u jednakim količinama-pola pola, pa se tome doda nekoliko kapi tečnosti za sudove. Mešavina dosta peni, ali je efikasna za čišćenje lavaboa, kade i pločica, treba je ostaviti da deluje oko pola sata. Radi osvežavajućeg mirisa ovoj tečnosti možete dodati neko prijatno eterično ulje.


I unutrašnjost wc šolja se čisti istim rastvorom, a po potrebi se natopi par papirnih ubrusa u ovaj rastvor i postavi preko noći ispod ivice šolje gde se nakupio kamenac.


Slavinu pospite sodom bikarbonom i prelijte sirćetom, pa istrljajte. Ručice od tuša najbolje se čiste ako se preliju sirćetom i ostave na sat vremena.


Osveživač prostora u kupatilu može da se napravi jednostavno-po uputstvu se rastvori kesica želatina i doda mu se malo eteričnog ulja po izboru i to se stavi u otvorenu teglicu u kupatilu.

DNEVNA SOBA-PARKET I NAMEŠTAJ

Rastvor sirćeta, vode i malo tečnog deterdženta za sudove je univerzalno sredstvo: u flašicu od 500 ml. sipajte 100 ml.sirćeta, pola kašičice tečnosti za pranje sudova i tridesetak kapi eteričnog ulja, pa dolijte vodu do vrha flašice. Ovim rastvorom mogu da se prebrišu sve tapacirane površine nameštaja.


Drveni nameštaj, naročito tamniji ili stariji, treba prebrisati prvo rastvorom 2 kašike maslinovog ulja i nekoliko kapi eteričnog ulja, a onda prebrisati i uglancati suvom krpom.


Mermerne površine se nikako ne brišu rastvorom sa sirćetom, već samo vodom sa malo rastvorenog deterdženta za pranje sudova.


Parket se takođe briše dobro ovim univerzalnim rastvorom. Na jednu kantu vode od oko 10-15 l dodaje se 1 čaša univerzalnog rastvora sa sirćetom. Za parket nije dobro koristiti preparate sa voskom jer posle njih parket ostaje klizav i može doći do povređivanja.


Tepih se takođe može prebrisati univerzalnom mešavinom sa sirćetom, kao i parket, to će mu osvežiti boje, a ako na tepihu imate fleke koje neće da se skinu, najbolje je navlažiti ih, pa po njima posuti limuntus i snažno istrljati zaprljana mesta. Tepih može da upije neprijatne mirise ako imate kućne ljubimce, pa se to rešava tako što s vremena na vreme uzmete veće pakovanje sode bikarbone, zavisno od veličine tepiha, i u njega sipate 1-2 kašičice eteričnog ulja, protresete da se to sjedini, pa svu tu sodu bikarbonu ravnomerno prospete po celom tepihu i ostavite otprilike 1 sat da upija mirise. Posle toga samo jednostavno svu tu sodu bikarbonu usisate.


Staklene površine, uključujući i prozore, se odlično čiste rastvorom sirćeta i vode-deseti deo prskalice napunite sirćetom i ostalo dopunite vodom, a dodajte samo nekoliko kapi tečnog sredstva za pranje sudova. Umesto sirćeta možete da koristite i čist alkohol.


Čišćenje ekrana televizora i kompjutera, kao i mobilnih telefona, ajpodova ili laptopova, mora da se radi pažljivo jer su vrlo osetljivi. Ekrani se pravilno čiste suvom mikrofiber krpom, ravnomerno, preklapajućim potezima bilo vodoravno ili uspravno. Sve druge vrste krpa ili papirnih ubrusa mogu da, makar i minimalno, ogrebu ekran, pa nisu pogodne za brisanje ovih površina. Ekran treba da bude taman, tj.isključen, jer se jedino onda vide sve mrlje na njemu, a tako ne postoji ni opasnost da pritisnete neko dugme koje ne želite. Ako postoje masne mrlje mogu da se skinu tako što se KRPA naprska sa malo destilovane vode (nikako obične koja sadrži krečnjak) u koju dodajte nekoliko kapi tečnog deterdženta za sudove. Nikad se ne prska tečnost na sam ekran, jer može da curi i uđe u neke delove tv-a i da ih ošteti. Treba povremeno očistiti i daljinski upravljač štapićem za uši koji se nakvasi u isti rastvor koji se prska na krpu za brisanje ekrana i onda se sve između dugmića lepo obriše; pri tom baterije moraju da budu izvađene, a poklopac na tom delu vraćen dok se obavlja čišćenje.


Za osvežavanje vazduha u prostorijama može da se flašica-prskalica napuni 1-2 kašike čistog alkohola, tu se doda 20-30 kapi eteričnog ulja čiji miris volite, a koje će se rastvoriti u alkoholu i sve se dopuni vodom do vrha.


Ormare takođe treba povremeno prebrisati iznutra, tj.police, rastvorom vode i eteričnog ulja, pa onda ostaviti platnenu kesicu napunjenu suvim mirisnim biljem-lavanom, nanom, laticama ruže. Takođe je dobro staviti i nekoliko plodova kestena čiji miris tera paukove i moljce.










2 views0 comments

Comments


bottom of page