top of page
Writer's pictureJelena Stefanović

CHICKEN TIKKA MASALA

Updated: Jan 21

Pileća tika masala je jelo inspirisano indijskom kuhinjom i vrlo slično indijskom jelu piletina na puteru (u prethodnoj objavi, u indijskoj kuhinji). Ipak, kako je i tamo rečeno, postoje razlike.

Prva je po poreklu: butter chicken iz Indije, a chicken tikka masala je iz Britanije.

Tikka masala piletinu su osmislili kuvari u Velikoj Britaniji, poreklom sa indijskog potkontinenta, najverovatnije iz Bangladeša, šezdesetih godina prošlog veka. Oni su razvili i poslužili niz novih neautentičnih „indijskih“ jela, uključujući pileću tikka masalu.

Poreklo jela nije sigurno, neki izvori takođe navode Glazgov kao grad porekla, od strane kuvara Ali Ahmed Aslama. Smatra se da je on prilagodio neki indijski kari ukusu Britanaca.

Koja god verzija o poreklu tika masale je tačna, tek danas je to,može se reći, nacionalno britansko jelo i jedno od najpopularnijih u Britaniji.


Druga razlika je po načinu pripreme, tj. u postupku kuvanja, iako oba jela izgledaju skoro isto sa narandžastim-crvenim nijansama.

Piletina Tikka Masala je u osnovi pileća masala (masala se odnosi na mešavinu začina) sa piletinom bez kosti, mariniranom, pa pečenom u rerni. Za nju se koristi pileće meso bez kostiju i začini: jogurt, beli luk, pasta od đumbira, crni luk, kurkuma, korijander, kim, čili u prahu, garam masala, so i paradajz pasta. U nekim restoranima dodaju i sirće i limunov sok.

Tika masala je manje kremasta, a ima slabiji ukus paradajz sosa, dok piletina na puteru je više kremasta i sa jačim ukusom paradajz sosa. Tika masala je suvlja i kuva se u tundiru, a piletina na puteru u šerpi na šporetu.

Tika masala je šafranasto žute boje zbog prisutnih začina, dok je piletina na puteru više crvenkaste boje.


Sastojci za 4 osobe:

1 celo pileće belo meso bez kosti ili 3 bataka sa karabatakom bez kosti, što je oko 700-800 gr.

200 ml. kisele pavlake

150 ml. jogurta

1 kašika putera

2 kašike ulja

1 konzerva pelata

1 supena kašika paradajz pirea,

2 glavice crnog luka srednje veličine

1 ljuta papričica

koren đumbira veličine oko 5 cm. narendan

1-2 čena belog luka, narendanog

2 supene kašike garam masale začina ili 2 kafene kašičice mlevenog kima i cimeta

1 kašičica mlevene kurkume

so i biber po ukusu

1 kašika soka od limuna


Sve začine podeliti na pola, jedna polovina ide u marinadu, druga u sos.


par grančica korijandera za posipanje

Priprema:

Iseći pileća prsa ili batake na manje komade veličine zalogaja.

Staviti meso u veću posudu, sipati jogurt, pavlaku, so i začine (kurkumu, garam masalu ili mleveni kim i cimet umesto garam masale, biber, đumbir i beli luk) i sok od limuna. Rukama utrljati marinadu u meso i ostaviti da se marinira bar 1 sat, najbolje celu noć.

Sutradan zagrejati rernu, na pleh staviti alu foliju, a preko nje rešetku, malo je podmazati uljem da se meso ne lepi i na nju poređati meso. Meso premazati preostalom marinadom i peći ga 7-8 min. dok ne porumeni odozgo, čak malo da pocrni kao da je zagorelo, ne previše, ne treba ga okretati.

Dok se meso peče, napraviti sos.

U većoj šerpi staviti ulje i puter da se otopi na srednjoj temperaturi, dodati iseckani crni luk, drugu polovinu rendanog đumbira , mešati nekoliko minuta dok ne omekša. Dodati so, biber i drugu polovinu ostalih začina uz dalje mešanje oko 2-3 min. Zatim sipati paradajz, sitno naseckanu ljutu papričicu, paradajz pire, prstohvat šećera i pola šolje vode. Pustiti da se krčka oko 10 min. pa dodati pečeno meso i prokrčkati zajedno još par minuta da se meso potpuno skuva, a sos ugusti.

Servirati posuto korijenderom uz bareni pirinač ili nan ili roti (u mom slučaju uz pire).






10 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page