top of page
Writer's pictureJelena Stefanović

BUGARSKA KUHINJA

Gastronomija Bugarske





Bugarska kuhinja ima bogato i dobro očuvano kulturno nasleđe. Hrana u Bugarskoj je šarolika mešavina lokalnih i stranih uticaja. Raznovrsna je zahvaljujući relativno toploj klimi i različitim geografskim odlikama zemlje, koja omogućava povoljne uslove za gajenje mnoštva svežeg povrća, biljaka i voća. Zato se za pripremanje hrane koriste zdrave i prirodne namirnice, kao što je voće i povrće, meso, mleko i mnogo mlečnih proizvoda, žitarica. U skoro svako jelo u bugarskoj kuhinji ide povrće, a u skoro svaki desert ide sveže voće kao što su kajsije,breskve,jagode…

Tradicionalni bugarski praznik ne može da prođe bez bogatog stola i ukusnih jela, što je simbol plodnosti ove zemlje, dobrog zdravlja i blagostanja. Bugarska kuhinja je začinjena i zdrava. Bugari koriste namirnice i začine na jedinstveni način. Bugarska kuhinja je veoma specifična i obuhvata jednostavna jela. Hrana se priprema se na tradicionalan način, a čuveni specijaliteti pripremaju se u zemljanim posudama. Većina bugarskih jela peče se u rerni, kuva na pari ili priprema u obliku čorbi. Prženje hrane nije uobičajeno u bugarskoj kuhinji, ali grilovanje tj. roštiljanje – posebno raznovrsnog mesa – uobičajeno je.

U bugarskoj kuhinji se najviše cene mlečni proizvodi, pa je tako, njihova kuhinja poznata po odličnom kvalitetu mlečnih proizvoda. Mleko, jogurt, sirevi i mlečni namazi koriste se u pripremanju jela, ali i za samostalnu upotrebu. Sirevi se prave od kravljeg, ovčjeg i kozjeg mleka, ali omiljeni su i sirevi od nekoliko vrsta mleka. Zeleni sir iz regiona Tscherni vit predstavlja jedinstven bugarski proizvod, i jedini je tradicionalni sir u kalupu na Balkanu.


Najpopularnija hrana u Bugarskoj je jogurt. Veruje se da njenim stanovnicima daje dugovečnost i vitalnost. Jogurt je osnovni mlečni proizvod koji se služi uz skoro sva jela u Bugarskoj. Bugari počinju da daju bebama jogurt od tri meseca života, a jogurt pomešan sa vodom i kockicama leda je omiljeno piće tokom leta.


Drugi značajan prehrambeni proizvod Bugarske je hleb, koji se obično nabavlja svež, svakoga dana. Omiljen obrok u Bugarskoj je kriška toplog hleba, prekrivena sirom i kriškama svežeg paradajza.


Meso, naročito svinjsko i jagnjeće, koristi se za pripremu brojnih bugarskih jela. Svinjsko meso se najčešće koristi, zatim pileće i jagnjeće. Ćufte i ćebapče su najpoznatija jela od mesa, koji se pripremaju od mlevenog svinjskog i junećeg mesa, uz dodatak začina. Ćufte i ćebapče se pripremaju u različitim oblicima i sa različitim začinima, tradicionalnim načinom pripreme – na roštilju. Ćufte i ćebapče, sa prilogom od paradajza, krastavca, pečenim krompirom ili sa nekom salatom su omiljeni bugarski specijalitet. Meshana skara sa ljutenicom – roštilju se dodaju tradicionalni začini i ukusi paradajza, paprike, patlidzana, luka, belog luka i crnog bibera.

Bugarska kuhinja ne može da prođe bez začina, od kojih se najčešće koriste beli luk, tucana paprika, peršun, mirođija, a naročito je za njihovu kuhinju karakterističan čubar (čubrica), pa čak i ruže po kojima je Bugarska poznata. U bugarskoj kuhinji pored suncokretovog ulja, koriste maslinovo, orahovo i ulje susama što značajno utiče na ukus jela. Svi začini i arome koji se dodaju jelima dodaju se i u meso koje se sprema na roštilju, a za koje su Bugari pravi stučnjaci.

Upotreba raznovrsnih salata odlikuje bugarsku kuhinju. Svaki obrok u bugarskoj kuhinji se započinje nekom salatom. Uglavnom se uz jelo servira sezonska salata od svežeg povrća ili maslina, zimi se služi čuvena bugarska turšija. Šopska salata (koju i mi svojatamo, jer Šopi žive sa obe strane bugarsko-srpske granice), sveža salata od paradajza, krastavca, jogurta, ljutenica i sir – koji u Bugarskoj zovu sirenje –omiljeni su i karakteristični za tu kuhinju. Tarator je originalna bugarska salata.


Pored fenomenalne kuhinje, Bugari se mogu pohvaliti i dobrim vinima i žestokim alkoholnim pićima (rakija,mastika,menta) i mineralnom vodom, sa blago mineralizovanim ukusom. Bugari vole da piju jaku kafu, a zovu je turska kafa.

Vino se oduvek proizvodilo i pilo u Bugarskoj. Tračani, najstariji narod sa ovih prostora, su bili najpoznatiji proizvođači vina u antičkom periodu, tako da su se i Bugari oduvek bavili vinarstvom. U bugarskoj kuhinji se konzumiraju vina koja se prave na tradicionalan način. Zbog dobre klime i sunca, Bugari prave izuzetna crna i bela vina. Među najpoznatijim sortama lokalnih vina su Dimiat, Mavrud, Red Misket, Rouen, Rubin, Melnik 55, Shiroka Melnishka Loza, Pamid. Mavrud je sorta crvenog grožđa koja potiče iz južne Bugarske i jedna je od najstarijih sorti na svetu.

Rakija se u bugarskoj pije svakodnevno uz obroke ili samostalno, kao, uostalom i kod nas i uopšte u slovenskim narodima). Najbolje bugarske rakije su od šljive, grožđa, kajsije ali i čuvena mastika ( uticaj Grčke). Uz rakiju obavezno se služi meze koje se sastoji od tradicionalno pravljenih kobasica, paprika, sireva i jaja (uticaj Turske). Bugari uz supu od jogurta i svežih krastavaca takođe piju rakiju. Kao i kod nas, Bugari vole da zimi piju kuvanu, vruću rakiju u koju dodaju malo meda. Takođe, mogu da se pohvale i dobrim pivima.

Od tradicionalnih jela čorba od škembića (shkembe chorba) se često priprema u Bugarskoj, zatim raznovrsni aspici posuti sirom i izuzetno ukusna dimljena kobasica lukanka,tarator salata. Ostala popularna jela u Bugarskoj su orijentalnog porekla – musaka, đuveč, kupus sa svinjskim ili jagnjećim mesom i krompirom, paprike ili kupus punjen svinjskim mesom i pirinčem.


Orijentalni slatkiš baklava i slični omiljeni deserti se obilno koriste u Bugarskoj. Kazunak predstavljaju posebnu karakteristiku bugarske kuhinje,kao i banica, vrsta pite, koja može biti sa sirom ili nekim drugim nadevom.


Bugarska kuhinja, smatra se, najviše je uticala na srpsku kuhinju.

691 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page