Kad se pomene belgijska kuhinja, prva pomisao je čokolada, vafli, pivo. Kod nas je manje poznato da, svuda popularan, pomfrit takođe vodi poreko iz Belgije, iako većina ljudi misli da je to francuski “izum”. Na belgijsku kuhinju, kao i svuda, uticali su susedi-Francuska, Holandija i Nemačka, pa se i kaže za belgijske obroke da imaju kvantitet nemačke kuhinje, a kvalitet francuske. Belgijanci vise pažnje posvećuju ukusu servirane hrane nego njenom izgledu na tanjiru ( mada imaju veliki broj nagrađivanih restorana). Prave ukuse autentične belgijske kuhinje dočaravaju jela kao što su: jelo od školjki i pomfrita, zec u sosu od geuze piva, pire krompir sa raznovrsnim povrćem i kobasicom, flamanski juneći paprikaš, jegulja u zelenom sosu od bilja, kobasica u prezlama sa sosom od jabuka, vafli-najpopularniji su briselski i oni iz Liježa, belgijska čokolada i, naravno, pivo.
Jelo od dagnji sa pomfritom je jako često na meniju u Belgiji, čak ima restorana specijalizovanih samo za ovo jelo koje se priprema na vise načina, a jedu se prvo dagnje, a tek posle toga se pomfrit umače u sos od belog vina i jede.
Stoemp je pire-krompir sa dodatkom različitih začina i povrća (šargarepom, lukom, spanaćem ili keljom), uglavnom se servira sa kobasicom, i to najbolje belom kobasicom Boudin Blanc, može da se doda i slanina. Svaki kuvar ima svoj način za pripremu ovog jela.
Waterzooi je nešto između supe i paprikaša. Tradicionalno se pravi sa različitim vrstama povrća i ribom. Danas ribu u velikoj meri zamenjuje piletina.
Juneći gulaš u tamnom pivu je izuzetno ukusno jelo, kao i pijani zec, što je takođe vrsta gulaša od zečjeg mesa sa povrćem.
Cikorija i radič su omiljeno povrće u Belgiji, često se koriste u jelima i salatama, a takođe je popularan i briselski kupus ili prokelj i špargle.
Belgijanci imaju svoju verziju tartar bifteka-file amerikain, od sirovog mlevenog mesa sa nizom začina i soseva koj im daju poseban ukus.
Kroketi su takođe omiljeno jelo Belgijanaca sa raznim punjenima, a naročito je popularno punjenje od sivih škampa uz prilog od pomfrita i salate. Dok su kroketi u drugim kuhinjama najčešće samo dodatak, tj. prilog, u Belgiji su oni glavno jelo.
Osim ovih pobrojanih jela, ima tu i drugih koje treba pomenuti, kao ribu na briselski način, flamansku paštetu, cikoriju na briselski način sa piletinom, tradicionalna belgijska salata iz Liježa sa mladim krompirom koja može da bude i glavno jelo ili obrok salata, itd.
Posebno mesto u belgijskoj kuhinji zauzimaju sendviči koji se jedu za doručak. U Briselu je najpoznatiji sendvič sa sirom kvark i rotkvicama, zatim sendvič sa Bloempanchom što je vrsta krvavice začinjene cimetom, muškatnim oraščićem i senfom. Popularni su i sendviči sa sivim škampima i majonezom, zatim sa Kipkapom, što je neka vrsta presovane svinjske glave u aspiku koja se servira isečena na šnite i poslužena sa senfom na parčetu hleba. Popularan je i baget presečen na pola, napunjen bilo kojom vrstom isečenog, prženog mesa od kobasica do burgera i šnicli, dodaju mu se krompirići i sve se preliva nekim od brojnih soseva. Ovaj sendvič se zove mitraillette. Tu su i sendviči sa rakovima, u stvari sa surimi štapićima, zatim sa haringom uvijenom oko maslinke( što i nije pravi sendvič već više slani zalogaj), kao i popularan belgijski sendvič sa poširanim jajetom. Za doričak je čest i belgijski omlet sa šampinjonima.
Belgijanci veoma vole slatko. Njihova čokolada je među najkvalitetnijim u svetu. U Belgiji prave čokoladne praline sa dodatkom cimeta, mlečnog krema, badema, marcipana, lešnika, oraha, pistaća, kafe, kokosa…Dobar ukus belgijskih čokolada potiče od dobrih sastojaka od kojih se prave i pravih mera u kojima ih sjedinjuju.
U celom svetu poznati su belgijski vafli. Skoro svaki grad ima svoj recept za njih. Postoje dve vrste vafla: kockasti, koji su manje slatki, a služe se preliveni nekim voćnim sirupom, posuti prah šećerom, uz umućenu slatku pavlaku ili malo svežeg voća. Druga vrsta vafla je mala, slađa je i ima posute kristale šećera, jedinstvenog su ukusa, pa ih ne treba prelivati bilo čime da bi se sačuvao taj ukus.
Popularan slatkiš je i Sirop de Liege.To je slatkiš sličan džemu ili želeu, napravljen ukuvavanjem voćnih sokova od voća kao što su krušake, jabuke i sl. Sirup je sladak, lepljiv, služi se na hlebu, bagetu, čak se kombinuje i sa nekim sirevima.
Popularni su, ali ne samo u Belgiji, već i u susednim zemljama, spekulas kolačići.
Belgija je poznata po najvećoj proizvodnji piva u Evropi. U ponudi je više od 350 vrsta piva, a neka se proizvode po recepturama starim i nekoliko vekova. Svako pivo ima drugačiji ukus, a najpopularnije je voćno pivo „Kriek“ koje se pravi od višanja. Pivo se često koristi i za kuvanje.
Commentaires