Američka kuhinja
Američka kuhinja je mešavina raznih naroda, pa samim tim i kuhinja koje su oni doneli sa sobom. Italijanska pizza, belgijski ili holandski pomfrit, nemački hamburger. Svako od ovih jela je u američkkoj kuhinji malo prilagođeno, a zatim su postala svetski poznata. Čizburger je klasičan primer američkog umeća unapređivanja dobrog u još bolje. Naravno, ima i tipično američkih jela, koja su nastala baš u Americi .To su: čorba od školjki, pita od limuna, jabuke, kob salata, kao i mnoga druga. “Melting pot” najbolje opisuje SAD kao “pot u kome se mešaju različiti ljudi, običaji, kulture, rase, religije i gastronomije iz celog sveta ”. Američka kuhinja je raznovrsna, ne može se svesti na jednu zajedničku kuhinju. Kad govorimo o američkoj kuhinji prvo se javi asocijacija na brzu hranu: hamburgeri, pomfrit, pečena piletina, hot dogovi, salata od krompira, pita od jabuka, jela koja se pripremaju tradicionalno za neke praznike-punjena ćuretina sa sosom od brusnica, slatki krompir. Ovo je otuda što su amerikanci opsednuti poslom, što im ostavlja malo vremena za tradicionalno kuvanje. Srednja i niža klasa bukvalno žive na brzoj hrani. Kuvana hrana je retka, ali ipak postoji. Najčešće su praznici vreme kada se svi trude da na stolu budu domaća jela, uz obveznu punjenu ćurku i slatki krompir. Običan Amerikanac se vrlo često hrani van kuće, pa otuda i veliki broj restorana za svačiji džep-od kamiona sa brzom hranom do luksuznih restorana. Karakteristika američke kuhinje je da je izdeljena na regionalne kuhinje.Teksas je poznat po mesu sa roštilja, to je tipična kaubojska hrana, toliko popularna, da organizuju i festivale u pečenju roštilja; oko Meksičkog zaliva značajne su dve kuhinje, kajunska i kreolska, nastale su mešanjem lokalne francuske (jer je to bila francuska kolonija) i afričke, koju su doneli robovi. Te kuhinje su začinjenije i kaloričnije. U ostalim delovima zemlje imigranti su sa sobom doneli jela iz svojih zemalja, a mnoga od njih su postala uobičajena i omiljena. Etničke grupe prvih imigranata su svoje recepti prilagodili lokalnoj i dostupnoj hrani.
REGIONALNE KUHINJE
KUHUNJA NOVE ENGLESKE-region koji obuhvata severoistočni deo SAD-a, postala je poznata po jelima koje su doneli britanski kolonisti-jela od morskih plodova, sorti Brunsvick, Jenkee repe i Bostonskog pasulja. Čuvena je gusta supa koja je postala polularna i u ostalim delovima Amerike, bostonski pasulj,kao i Mejnski jastog, koji je na meniju svih najboljih restorana.
KUHINJA CENTRALNOG DELA SAD-a nastala je pod uticajem Nemaca, Skandinavaca, Rusa i Italijani. Cornish pasties, razne vrste hleba, kolača, palačinke i pite, rečne i morske ribe, kiseli krastavci-najpoznatija su jela ovog dela SAD. Sa Nemcima je stiglo pivo, kiseli kupus, kobasice i salame, skandinavci su doneli recept za Lutefisk ( jelo od ribe) i Lefse(vrsta hleba od krompira) i mesne kuglice, Mađari gulaš, a Italijani sireve. Tradicija evropske domaće hrane došla je do punog izražaja kada se ukombinovala sa indijskim načinom pripremom hrane. Za hladne i duge zime kuvari su skladištili hranu sušenjem mesa, konzerviranjem povrća i voća, što je takođe doneto iz Evrope.
JUŽNJAČKA KUHINJA je kuhinja jugoistočne Amerike. Stvorena je u skladu sa potrebama farmera kojima je trebala jaka i kalorična hrana da bi izdržali naporan rad. Tipično za ovu kuhinju je da se hrana prži u dubokom ulju, koriste se masni sosevi, jedu se vrlo slatki deserti. Najpopularnija hrana je roštilj od svinjskog i goveđeg mesa, to su najčešće rebra, dimljena i dugo i sporo pečena, zatim čili. Uz jela sa roštilja služi se sveže povrće,grašak i kukuruzni hleb, obavezan je kečap i roštiljski sos. Jevrejsko stanovništvo takođe voli roštilj, ali ne vole slatkaste soseve kao što je kečap i barbecue sos. Od poslastica su najpopularnije pečene pite, breskvin cobbler, puding od banane i pita od slatkog krompira. Hrana za dušu je afro-američka verzija južnjačke kuhinje.
NJU ORLEANSKA I KAJUNSKA KUHINJA se odnosi na region zapadno i južno od Nju Orleansa, gde je narod nastao mešanjem francuskih kolonista, Kreolaca, Indijanaca, ali i drugih doseljenika. I sam grad je mešavina francuske, španske i kulture afričkih robova.Takva im je i kuhinja- jednostavna je, puna ukusa, često se pravi u posudama od teškog livenog gvožđa. U većinu recepata obavezno ide trojstvo začina:paprika, luk i celer. Nemoguće je i pobrojati sve uticaje na njihovu kuhinju. Jela se uglavnom sastoje od krupno seckanih sastojaka, a omiljeni začini su peršun, lovor, mladi luk i mlevene papričice. Nju Orleanska kuhinja je originalna, egzotična, ali sa dodirom evropskog šarma i indijskih začina. Riba ili meso na roštilju se mariniraju u slojevima začina,naročito bibera i čilija. Džambolaja i gumbo, kuvani sa mesom, kobasicama ili morskim plodovima omaž su španskoj paelji. Osim njih, specijaliteti su i: Creol boullabaicce, remulada sa škampima, okra beignets, pompano en papillote, piletina Rochambeau, kašulica od divlje svinje, terratin čorba.
JUGOZAPADNA, takozvana, Тек-Мек kuhinja je mešavina američke i meksičke kuhinje, najpopularnija je u Teksasu i oko granice sa Meksikom. Poznata je po velikoj upotrebi mesa, naročito govedine, zatim dosta pasulja, kukuruza, sira i meksičkih začina. Ovde su najviše uticaja imali prvi španski imigranti iz Meksika i lokalni indijanci, kao i dostupne namirnice i meksički začini. Popularnost Tek- mek kuhinje vidi se i po brojnim festivalima koji se održavaju svake godine u čast čilija i mesa sa roštilja. Takođe su popularne Tek-mek varijante meksičkih specijaliteta-naćosi, takosi, buritosi i sosevi.
KALIFORNIJSKA KUHINJA je karakteristična po upotrebi svežeg povrća, voća i morskih plodova, pa je zbog toga lakša i zdravija. I ovde je mešavina naroda donela ponešto iz svojih nacionalnih kuhinja, pa je, uz obilje svežih plodova prirode stvorena je kalifornijska kuhinja. Koriste se neobične kombinacije začina i svežeg povrća i voća, na pr.zelena salata sa avokadom i sos od kikirikija sa pomorandžom. Zbog blizine okeana jede se dosta ribe koja se marinira i služi se u kineskom ili indijskom stilu.
Comentarios